Reddit beklenmedik çıkışlar yapmaya devam ediyor

The Verge‘in haberine göre Reddit, erişilebilirlik özelliklerini vurgulayan seçkin “ticari olmayan” uygulamaların geliştiricilerine tartışmalı yeni fiyatlandırma yapısından bir muafiyet sunmaya karar verdi.

Reddit sözcüsü Tim Rathschmidt yaptığı açıklamada, “Erişilebilirlik ihtiyaçlarını karşılayan ticari olmayan uygulamaların seçkin geliştiricileriyle bağlantı kurduk ve onlara büyük ölçekli fiyatlandırma koşullarımızdan muafiyetler sunduk” dedi. Geliştiricilerle devam eden görüşmelere atıfta bulunarak, herhangi bir belirli hizmetin adını vermeyi veya yeni muafiyet kapsamında kaç uygulamanın kapsanabileceğini paylaşmayı reddetti.

Reddit beklenmedik çıkışlar yapmaya devam ediyor

İmtiyaz, Reddit’te, birçok geliştiricinin onları işsiz bırakacağını söylediği planlanan değişikliklere yönelik artan öfkenin ortasında geldi. Geçen hafta, Apollo’nun geliştiricisi Christian Selig, yeni fiyatlandırmanın, uygulamayı mevcut durumunda çalışır durumda tutmanın kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını söyledi. Diğer geliştiriciler, şu anda 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi planlanan değişikliklerle ilgili benzer endişelerini dile getirdiler.

The Verge’in işaret ettiği gibi, API değişiklikleri, siteyi ekran okuyucular ve diğer erişilebilirlik yardımcılarıyla kullanmayı kolaylaştıran hizmetlere bağımlı olan Reddit kullanıcıları arasında da bir endişeye yol açmıştı. Bu haftanın başlarında, r/Blind moderatörleri, değişiklikleri protesto etmek için yaklaşan Reddit kesintisine katılmayı planladıklarını söylediler. 1.000’den fazla alt dizinin imzaladığı çaba, katılan toplulukların 48 saat boyunca “kapatıldıklarını” görecek.

Reddit’teki son değişiklik, r/Blind üyelerini ve özellikle ihtiyaçlarına göre uyarlanmış uygulamalara güvenen diğerlerini biraz rahatlatsa da, kural değişikliği üçüncü taraf uygulama geliştiricilerinin çoğuna yardımcı olmayacak. Reddit daha fazla taviz vermediği sürece, bazı geliştiriciler hizmetlerini kapatmaya veya büyük ölçüde değiştirmeye zorlanma olasılığıyla karşı karşıya kalacaklar.