Pixel 7a’da kullanıcıları büyük bir sürpriz karşılayacak

Google Pixel 7 serisinin yeni üyesi Pixel 7a, serinin orta segment modeli olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin maliyeti düşürme maksadıyla kimi özelliklerden feragat ettiği bu model, serinin en uygun fiyatlı seçeneği olma özelliği taşıyor. Fakat bu feragat edilen özellikler ortasında yüksek seviye modellerde yer alan işlemciye benzeri bir yonga seti olduğu belirtildi. Detaylara birlikte bakalım.

Google Pixel 7a’nın, Tensor G2 ismi verilen özel bir yonga setiyle donatıldığı duyumcu Kamila (@Za_Raczke) tarafından belirtildi. Pixel 7a’da bulunan Tensor G2’nin, standart yahut Pro modellerinden farklı bir varyant olduğu anlaşıldı. Bu yonga seti versiyonu, ismi Tensor G2 olmasına rağmen, biraz daha düşük performans gösterebilecek bir versiyon olabilir. Google’ın maliyetleri daha da azaltmak ismine bu yonga setinin daha ekonomik bir versiyonunu geliştirdiği görünüyor.

Pixel 7a’da kullanıcıları büyük bir sürpriz karşılayacak

Eğer bilmiyorsanız, bu yonga setinin üretiminde Samsung da ortak oldu ve hatta özgün Tensor G2’nin ortak geliştirilmesinde rol oynadı. Samsung’un yarı iletken teknolojisi uzmanlığı sayesinde, bu yonga seti FOPLP-PoP teknolojisini de içeriyor. Lakin Pixel 7a’daki Tensor G2’nin daha ekonomik ve biraz daha düşük performanslı bir IPOP paketi kullandığı belirtildi. Bu versiyon daha kalın, daha büyük ve daha fazla ısı üretiyor. Fakat gerçek dünya senaryolarında bu durumun gerçek performansa ne manaya geldiği konusunda şimdi net bilgilere sahip değiliz.

Bu yeni Tensor G2 yonga seti versiyonu, Google’ın maliyetleri düşürmek gayesiyle kullanıyor üzere görünüyor. Lakin bu durum, Pixel 7a’nın Pixel 7 ve Pixel 7 Pro’ya nazaran biraz daha yavaş çalışabileceği ve ısınma meseleleri yaşayabileceği manasına da gelebilir. Bu bahiste elimizdeki tüm bilgiler bu kadar.