Otomatik olarak susturulacak: WhatsApp’ın yeni özelliği, bilinmeyen numara kabusuna son verecek

Meta’nın anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, kullanıcıların bilinmeyen numaralardan gelen aramaları otomatik olarak susturmasına imkan tanıyan yeni bir kapalılık özelliğine kavuşuyor. Bu özellik, bilinmeyen şahıslardan gelen, dolandırıcılık yahut istenmeyen ileti olabilecek aramaların filtrelenmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

WhatsApp, otomatik olarak susturulan aramaların Aramalar sekmesinde ve bildirimlerinizde görüneceğini söylüyor. Bu biçimde, onları daha sonra inceleyebilir ve kıymetli biri olduğunu fark ederseniz geri dönebilirsiniz.

Yeni WhatsApp bilinmeyen arayanları susturma özelliğini kullanmak için Android yahut iOS aygıtınızda uygulamanın en son sürümünü çalıştırıyor olmanız gerekir. Ayarlar > Gizlilik sekmesine giderek aşağı kaydırdığınızda karşılaşacağınız Aramalar seçeneğine dokunun. Bir sonraki ekranda, Bilinmeyen Kullanıcıları Sessize Al yazan seçeneği faal edin.

Gizlilik Denetimi aracı

WhatsApp, bu yeni özelliğin dışında, değerli kapalılık ayarlarında size yol gösterecek adım adım kullanıcı arayüzüne sahip yeni bir Saklılık Denetimi aracı da ekledi. Uygulamadaki Saklılık sayfasındaki “Kontrolü Başlat” seçeneğine dokunarak özelliği kullanabilirsiniz.

Anlık iletileşme uygulaması kısa bir müddet evvel, kullanıcıların saklı sohbetlerini inançlı bir klasörde gizlemelerine imkan tanıyan Sohbet Kilidi isimli bir zımnilik özelliğini kullanıma sunmuştu. Ayrıyeten, uzun vakittir beklenen, kullanıcıların gönderilen bildirileri düzenlemesine imkan tanıyan özelliği de ekledi, yeni bir Güvenlik Merkezi başlattı ve uygulamalarını Android ve iOS için yine tasarladı.

WhatsApp’ın son vakitlerde kazandığı yeni özelliklerin ortasında, yöneticilerin takipçilerine tek istikametli bildiriler göndermesine imkan tanıyan Kanallar özelliğini de bulunuyor.

Beta sürümlerinde görüldüğü üzere WhatsApp, kullanıcıların imajlı görüşmeler sırasında ekranlarını paylaşabilecekleri bir özelliği de test ediyor. WhatsApp Beta, taşınabilir aygıtlarda, kullanıcıların 60 saniyeye kadar uzunluğa sahip kısa görüntü iletileri göndermelerine imkan tanıyor.