Oppo’nun bu hamlesi Samsung’u hem sevindirdi hem de üzdü

Oppo, Çin hükümetinin yarı iletken sektöründe öz yeterli olma hedefine desteğini artık sürdüremeyeceğini belirtti. Son raporlara göre, şirket, çalışanlarını şaşırtarak yonga seti tasarım işini aniden durdurdu.

2022’nin Aralık ayında, akıllı telefon üreticisi Oppo’nun kendi yonga seti tasarım ekibini oluşturduğu haberi gündeme gelmişti. O dönemde, söylentiler, şirketin gelecekteki yonga setleri üzerinde çalışacak binlerce mühendis işe aldığını belirtiyordu. Şirketin 2024 yılında kendi tasarımı olan bir yonga setiyle ilk akıllı telefonunu piyasaya sürme hedefi bulunuyordu.

Çin medyasının bildirdiğine göre, Oppo bugün Zeku adlı yonga seti tasarım birimini kapattığını duyurdu. Bu durumun “zorlu bir karar” olduğunu ifade eden şirket, ancak “küresel ekonomi ve akıllı telefon pazarındaki belirsizlikler” nedeniyle bu adımın atılmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.

Oppo’nun bu hamlesi Samsung’u hem sevindirdi hem de üzdü

Zeku, Oppo’nun yonga seti tasarım birimiydi ve fabless bir yonga seti tasarımcısı olarak faaliyet gösteriyordu. Eğer şirket bir yonga seti tasarımını tamamlayabilmiş olsaydı, bu ürün Samsung Foundry veya TSMC gibi yarı iletken devleri tarafından üretilebilecekti.

Oppo’nun artık telefon yonga setleriyle ilgilenmediği göz önüne alındığında, Samsung Foundry potansiyel bir müşteriyi kaybetmiş olabilir. Diğer yandan, Samsung, Exynos savaşını başlamadan önce kazanmış olabilir.

Kısa bir süre önce, Oppo’nun Avrupa’daki akıllı telefon işinden yavaşça çekilmekte olduğuna dair belirtiler gözlemlendi. Şirket, Fransa’daki operasyonlarını tamamen sonlandırmış olabilir ve diğer Avrupa ülkeleri de bu adımları takip edebilir.