Netflix’in yayınladığı İnternet Servis Sağlayıcı Sürat Endeksi listesinde Türkiye’nin yeri de belirli oldu

Netflix, Haziran 2023 için Netflix İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) Sürat Endeksi aylık raporunu yayınladı. Güncellenen sayılara nazaran 12 ülke, bir evvelki ay boyunca en yüksek performansı yakalamayı başardı. Listede Türkiye de yer aldı.

Netflix İSS Sürat Endeksi, Netflix’in dünyanın dört bir yanındaki muhakkak internet servis sağlayıcılarında (ISS’ler) prime time performansının bir ölçüsü olarak tanımlanıyor. Netflix İSS Sürat Endeksi’inde yer alan en üst seviye ülkeler listesinde ABD, Kanada, Hong Kong, İzlanda, Malezya, Hollanda, Norveç, Portekiz, Singapur, İspanya, İsviçre ve Tayland yer alıyor. Netflix, bu ülke ve bölgelerdeki ortalama suratın 3,6 Mbps olarak kaydedildiğini söylerken, benzeri formda, Venezuela, Pakistan ve Dominik Cumhuriyeti’nin de sırasıyla 1,8 Mbps ve 2,6 Mbps ortalama suratlarla en alt sıralarda yer aldığını açıkladı.

Netflix, Singapur ve Hong Kong’un son 12 ay boyunca en düzgün performans sıralamasında yer aldığını belirtiyor. Bu ortada Singapur, bu yılın başlarında Ookla tarafından yayınlanan geniş bant internet suratı raporunda da en üst sırada yer almıştı.

Listede Türkiye de yer alıyor, lakin ortalaması 3.2 Mbps olarak bedellendirilen 3’üncü kategori ülkeleri ortasında bulunuyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu küme şu biçimde: Kolombiya, Kosta Rika, El Salvador, Yunanistan, Endonezya, Jameika, Kuveyt, Meksika, Filipinler, Polonya ve Trinidad ve Tobago.

Raporda, haziran ayında Pakistan’da bulunan 2 İSS ve Kolombiya’daki DIRECT TV’nin 0,2 Mbps ortalama sürat kazandığını açıklayan Netflix, öteki taraftan, İsviçre, Yeni Zelanda, Finlandiya, Vietnam ve Güney Afrika’da bulunan 5 İSS’nin suratlarının da 0,4 Mbps’lik bir farkla düştüğünü söylüyor.