Musk’tan bir tartışmalı karar daha: Fiyatsız Twitter kullanıcılarının gönderebilecekleri ileti sayısı sınırlanacak

Elon Musk, spam botlarla gayret etmek için tartışmalı bir atılımla, Blue abonesi olmayan Twitter kullanıcılarının gönderebileceği ileti sayısını azaltıyor. Ayrıyeten ödeme yapmayan milyonlarca Twitter kullanıcısı, bu hafta yapılacak büyük bir güncellemeyle kendilerini takip etmeyenlere bildiri gönderemez hale gelecek.

Milyarder CEO bu değişikliği açıklayarak, platformda dolandırıcılık hesapları ve gerçek beşerler ortasındaki çizginin giderek daha fazla bulanıklaştığını vurguladı. Musk gönderdiği tweet’te “Umarım güncellemeyi bu hafta yayınlarız. Birçok sefer söylediğim üzere, AI botları ortasında ayrım yapmak giderek zorlaşıyor. Yakında imkansız olacak. Hayatta kalan tek “sosyal ağlar”, doğrulama gerektirenler olacaktır. Ödeme sistemi, bot maliyetini ~10.000X artıran bir doğrulama aracıdır” dedi.

Ücretli abonelik hizmeti Twitter Blue, web kullanıcıları için yıllık 85 dolar civarında bir fiyata sahip.

Takipçi olmayanlara ileti gönderme yeteneği gelecekte yalnızca ödeme yapan kullanıcılarla hudutlu olacak ve bu sınırlama tıpkı vakitte küme sohbetleri oluşturmak için de geçerli olacak.

Bazıları botlara karşı bu uğraşları överken, öbürleri bunun Twitter’a para ödeyebilenlerle ödeyemeyenler ortasında bir pürüz oluşturabileceği konusunda uyarıyor. Eleştirmenler, bu kararın, Musk’ın geçtiğimiz yıl şirketi devralmasının akabinde lisana getirdiği bir maksat olan Twitter’ı açık bir “dijital kent meydanı” haline getirme emeline karşıt düştüğünü belirtiyor.