Microsoft’un gündeminde sanal gerçeklik gözlüğü oyunları yok!

Microsoft Game Studios, oyun sanayisinin önde gelen oyuncularından biri olarak, sanal gerçeklik (VR) ve karma gerçeklik (AR) pazarlarına giriş planlarının olmadığını tekrar vurguladı. Matt Booty, Microsoft Game Studios’un başında bulunan isim, The Hollywood Reporter ile yaptığı bir röportajda, VR ve AR’nin mevcut durumunun, Microsoft’un oyun alanındaki muvaffakiyet kriterleriyle bilhassa yakın bir müddet zarfında uyuşmadığını belirtti.

Microsoft, kendisinin var olan fikri mülkiyetlerini kullanarak yeni içerikler oluşturmayı hedefliyor. Booty, bir Microsoft oyununun başarılı kabul edilmesi için, yaklaşık 10 milyonluk bir kullanıcı kitlesini çekmesi gerektiğini tabir etti. Lakin, VR ve AR teknolojileri şimdi bu kadar geniş bir kabul görmedi. Booty, bu yeni teknolojilerin potansiyelini kabul ederken, Microsoft’un var olan fikri mülkiyetlerini kullanarak daima markalar ve canlı topluluklar oluşturmayı tercih ettiklerini belirtti.

Microsoft’un gündeminde sanal gerçeklik gözlüğü oyunları yok!

Microsoft’un bu stratejik yaklaşımı, Sony ve Meta (eski ismiyle Facebook) üzere rakiplerinden farklılaştırıyor. Sony’nin PlayStation VR2’nin kısa bir müddet evvel piyasaya sürülmesi, birinci altı hafta içinde 600.000 ünite satış ile etkileyici bir başlangıç yaptı. Sony Başkanı Hiroki Totoki, PS VR2’nin evvelki modelinin toplam satışını geçme beklentisini söz etti. Evvelki model 2019 sonunda 5 milyon üniteye ulaştı. Meta ise bu yılın başlarında Quest VR başlığı ile yaklaşık 20 milyon ünite satışa ulaştığını duyurdu.

Microsoft’un VR konusundaki tavrı geçmişte tenkitlere bahis oldu. Kasım 2019’da, Microsoft’un oyun kısmının başı Phil Spencer’ın VR hakkındaki sözleri, teknolojiye yönelik küçümseme olarak yorumlandı. Spencer, bu yorumlarına açıklık getirerek, oyun sanayisinin farklı alanlarını araştırma uğraşlarını takdir ettiğini ve VR’ın çabucak hemen odak noktaları ortasında olmadığını belirtti.

Microsoft’un mevcut VR tavrı, VR tutkunlarını hayal kırıklığına uğratabilir. Lakin, bu tavır tıpkı vakitte şirketin mevcut oyun ekosistemine olan bağlılığını güçlendiriyor.