Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını engellemek için önlem kararı alındı

Pazartesi öğlenden sonra ajans, birleşmenin planlandığı üzere kapanmasını önleyecek bir ihtiyati önlem talebinde bulundu.

Microsoft Başkan Yardımcısı ve Lideri Brad Smith yaptığı açıklamada, şirketin önlem kararının “yasal süreci hızlandırdığına” ve birleşmenin daha erken ilerlemesine yardımcı olacağına inandığını söyledi. Evvelki açıklamalarda Microsoft muahedeyi küçümsemiş ve Activision Blizzard’ın “olması gereken” oyunlara sahip olmadığını sav etmişti Hatta Sony’nin daha kaliteli ayrıcalıklara sahip olduğunu söylemişti. Lakin FTC, Activision’ın platformlar ortasında büyük başlıklar yayınlayan birkaç dev oyun yayıncısından biri olduğunu belirtiyor.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını engellemek için önlem kararı alındı

Dava, ağustos ayında FTC’nin kendi yönetim hukuku yargıcının önüne çıkacak. Bu yetkili, oylama için Kurula itiraz edebilecek bir karar verecek. Ajans birleşmeye karşı oy kullanırsa, Microsoft sonuca itiraz etmek için bir federal mahkemeye başvurabilecek.

Tedbir kararı, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin 68,7 milyar dolarlık satın almayı engelleyeceğini açıklamasından haftalar sonra geldi. Düzenleyici, Microsoft’un %70’e varan pazar hissesi vererek genç bulut oyun alanının monopolünü satın alabileceğinden telaş ediyor. Microsoft, hizmetlerine başlıklar koymak için oyun akışı sağlayıcılarıyla mutabakatlar yaparak bu dehşetleri yatıştırmaya çalıştı. Teknoloji devi ayrıyeten, on yıl boyunca çok platformlu sürümler vaat ederek Xbox’a özel bir Call of Duty ile de tasaları gidermeye çalıştı.