Microsoft’tan yeni PlayStation 5 argümanı: “Sony, bize geliştirme kiti göndermedi”

Xbox’ın işvereni Phil Spencer, Minecraft’ın şimdi PS5’e özel bir sürümünün çıkmamasının nedeninin, Sony’nin takıma PS5 geliştirme kiti gönderme konusunda “isteksiz” olması olduğunu söylüyor.

Bu açıklamaya nazaran Minecraft geliştiricisi Mojang, bir geliştirme kiti olmadığı için PS5 sürümüne evvelce başlayamadı ve bu da onları dezavantajlı bir duruma düşürdü. Mojang, Xbox Game Studios çatısı altında Xbox’ın birinci parti geliştirici ailesinden biri olduğundan, Sony’nin donanımının birinci sürümlerini rakibiyle paylaşma konusunda temkinli davranmış olabileceği düşünülüyor.

Spencer bu hafta Federal Ticaret Kurulu’na verdiği sözde “Sony, PlayStation 5 için geliştirme kitlerini başka geliştiricilere gönderirken bize göndermekte isteksiz davrandı ve bu da bizi öbür geliştiricilere nazaran dezavantajlı duruma düşürdü. Bence Sony geliştirme kitlerini Microsoft’a da öteki yayıncılara gönderdiği kadar kolay gönderebilirdi” dedi.

Phil Spencer, yakın vakitteki bir röportajında da, Xbox Series X’in halefi hakkında da yorum yapmıştı. Xbox Series X için yeni oyunların geliştirilmesini de denetleyen Xbox Game Studios’un şu anki CEO’su, şirketin bir Xbox halefi çıkarması için bir mecburilik hissetmediğini açıkladı ve şunları söyledi: “Şu anda aldığımız geri bildirim bu istikamette değil. Elimizdeki donanıma hayli bağlıyız.

Xbox Series X ve Xbox Series S, her iki sistem de birinci olarak 2020’nin sonlarında piyasaya sürüldüğü için artık üç yıllık piyasa ömrüne yaklaştı. Bir evvelki konsol jenerasyonu, Xbox One’dan üç buçuk yıl sonra piyasaya çıkan Xbox One X ile bir yenileme görmüştü. Yükseltmenin ardındaki karar, mevcut amiral gemisi Xbox konsolunun kutudan çıkar çıkmaz başarabildiği 4K çözünürlüğü tüketicilere sunmaktı.