Microsoft’tan büyük zafer: Şirket, Activision Blizzard’ı satın almak için açılan dev davayı kazandı

Microsoft, Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Kurulu’na (FTC) karşı açtığı davayı kazandı. Bu da artık, Diablo 4, Call of Duty ve Candy Crush üzere oyunların gerisindeki geliştirici Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolar karşılığında satın alma planına devam edebileceği manasına geliyor.

Dava, geçtiğimiz hafta Activision Blizzard ile ilgili pek çok habere husus oldu. Gerçekte ise bu dava aslında bir mutabakatın başlangıcı olarak görülüyor. Dava, geçtiğimiz hafta Activision Blizzard ile ilgili pek çok oyun haberine bahis oldu. Hatta bir mahkeme kusurunun, yayıncının The Last of Us Part 2 üzere oyunlara ne kadar harcadığını ortaya çıkarmasının akabinde rakibi Sony’yi de işin içine çekti.

Geçen haftaki dramatik duruşma, FTC’nin muahedeyi engellemek için süreksiz bir müddet daha soruşturma yürütmesine müsaade verilip verilmeyeceğine bağlıydı. Lakin gerçekte dava, mutabakatın genel olarak hala başarılı olup olamayacağına ait bir referandum olarak görülüyor. Bu mutabakatla ilgili yasal çalışmaların birçoğu ilgili tarafların toplumsal medya paylaşımlarıyla noktalandı ve bugün de durum farklı değildi. Xbox şefi Phil Spencer, duruşmadan çabucak sonra Twitter’da şunları söyledi: “Kanıtlar Activision Blizzard muahedesinin dal için âlâ olduğunu ve FTC’nin savlarının oyun pazarının gerçeklerini yansıtmadığını gösterdi.

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) ise bu yılın Nisan ayında Birleşik Krallık’ta satın alma sürecini engelledi. Şu anda Birleşik Krallık, Microsoft’un bulut oyunları alanındaki pazar başkanı pozisyonu nedeniyle bu satın almaya karşı çıkan tek ülke pozisyonunda.