Microsoft, Yeni Xbox ile PlayStation 6’nın Ne Vakit Çıkacağını Açıkladı

Video oyun dünyasının önde gelen isimleri; Microsoft ile Sony, 2020 yılında yepisyeni oyun konsollarını piyasaya sürdüler. Evet, PlayStation 5 ile Xbox Series X/S’ten bahsediyoruz. Birkaç ay sonra, bu konsolların piyasaya sürülüşlerinin üzerinden tam 3 yıl geçmiş olacak. Pekala bu konsollar ne vakit “eskiyecek”?

Sony, PlayStation 4’ü 2013 yılında piyasaya sürdü. Yani PlayStation 4 ile PlayStation 5 ortasında 7 yıl gibi bir mühlet vardı. Misal halde, Xbox One da 2013 yılında piyasaya sürüldü. Hal bu türlü olunca Microsoft ile Sony’nin bir sonraki jenerasyon konsolları ortasında da 7 yıl fark olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Şayet bu türlü bir fikriniz varsa çok da haksız değilsiniz. Zira Microsoft da sizin üzere düşünüyor.

Microsoft’a nazaran yeni Xbox ile PlayStation 6, 2028 yılında piyasaya sürülecek!

Microsoft’un 68 milyar dolar karşılığında Call of Duty’nin geliştiricisi Activision’ı satın almak istemesi üzerine Sony’nin açtığı davanın duruşmasında, Microsoft’tan bahisle ilgili kimi açıklamalar geldi. Şirket, mahkeme belgeleri ortasına da giren açıklamada, yeni jenerasyon Xbox ile PlayStation 6’nın 2028 yılında piyasaya sürülmesinin beklendiği tabir edildi. 

Aslına bakacak olursak bu durum pek de şaşırtan olmadı. Zira bundan birkaç ay evvel Birleşik Krallık, Microsoft’un Activision’ı satın alma sürecini inceledi ve bununla ilgili birkaç evrak paylaştı. Paylaşılan o dokümanlarda, Sony’nin PlayStation 6 için 2027 yılından daha öncesini düşünmediği belirtiliyordu. Geldiğimiz son noktada, artık hem yeni jenerasyon Xbox’ın hem de PlayStation 6’nın 2028 yılında çıkacaklarına kesin gözüyle bakabiliriz.