Microsoft, Xbox One konsolları için artık oyun geliştirmeyeceğini doğruladı

Microsoft’un Xbox Series S ve Xbox Series X konsollarının Kasım 2020’de birinci defa satışa çıkmasından bu yana yaklaşık iki buçuk yıl geçti. O vakitten beri Microsoft, bu konsollar için birinci taraf oyunlar yapmak maksadıyla ZeniMax Studios’un tamamı dahil olmak üzere bir dizi oyun geliştirme stüdyosunu satın aldı.

Xbox Game Studios şemsiyesi altındaki ekiplerin sayısı (oyunlarını Microsoft tarafından yayınlayan üçüncü taraf stüdyoları saymazsak) şu anda 23’e ulaştı. Ama artık işler değişmiş üzere görünüyor.

Xbox Game Studio’nun lideri Matt Booty, Axios ile yaptığı bir sohbette Microsoft’un birinci taraf oyun gruplarının artık Xbox One konsolunda lokal olarak çalışacak herhangi bir oyun yapmadığını doğruladı. Booty, Microsoft’un piyasadaki mevcut kuşak oyun konsolları için tanımlamasına vurgu yaparak “Gen 9’a geçtik” dedi.

Bir Xbox One konsolunuz varsa, yeterli haber şu ki, bir Xbox Game Pass Ultimate aboneliği ile, Microsoft’un gelecekteki tüm birinci taraf Xbox Series S/X oyunlarını oynamaya devam edebileceksiniz. Bunun nedeni, hepsinin Xbox Cloud Streaming aracılığıyla oynanabilecek olması. Booty röportajda “Desteği bu formda sürdüreceğiz” dedi.

Bu ortada, kararın yalnızca birinci taraf oyunlarını kapsadığını hatırlatalım. Yani üçüncü taraf oyun şirketleri, diledikleri kadar Xbox One konsollarını desteklemeye devam edebilecek.

Şu anda Microsoft, tüm Xbox Series X oyunlarının daha az güçlü ve daha ucuz Xbox Series S konsolunda da çalışmasını koşul koşuyor. Booty, geliştiricilerin Xbox Series S’den nasıl daha fazla performans elde edeceklerini öğrendiklerini söylüyor, bu nedenle bir mühlet Xbox Series X’e özel oyunlar almamız pek mümkün değil.