Microsoft, Windows 10’un 21H2 Sürümüne Takviyesi Kesti

Microsoft, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir güncellemeyle birtakım Windows 10 kullanıcılarını üzecek bir atak yaptı. Salı günü yayımlanan yamayla birlikte Windows 10’un 21H2 sürümüne verilen dayanak sonlandırıldı.

Bu atakla birinci olarak 2021 yılında çıkan Windows 10 21H2 sürümünün ömrü birtakım kullanıcılar için bitmiş oldu. Dayanak kesintisinin, Home ve Pro kullanıcılarını kapsadığını belirtelim. Bu kullanıcıların, işletim sistemlerini 22H2’ye yükseltmesi gerekecek.

Enterprise ve Education kullanıcılarına dayanak bir yıl daha sürecek

Öte yandan tüm 21H2 sürümünü kullananlara dayanağın kesimleyeceğini eklemeden geçmemek gerek. Windows’un işletmeler için olan sürümü Enterprise ve eğitim için olan sürümü Education’a sahip bireyler 21H2’den yararlanmaya 2024’e kadar devam edebilecek. Bir yıl sonra ise onların da güncelleme yapması gerekecek.

Windows 11’in ikinci yılı dolarken Microsoft, eski Windows sürümleri için takviyesini yavaş yavaş kesiyor. Şirket, yakın vakitte Windows 10’un sırf 22H2 sürümünün aylık güncellemeler alacağını açıkladı. Ayrıyeten 22H2’nin Windows 10’un son güncellemesi olacağını da birkaç ay evvel duyurdu. Sürüm, ilerleyen vakitlerde yalnızca güvenlik güncellemeleri alacak. Takviyesinin 2025’e kadar sürmesinin beklendiğini de ekleyelim.