Microsoft PS5’i devirecek hamleyi nihayet gerçekleştiriyor!

Avrupa Komisyonu, Microsoft’un oyunlarını diğer platformlarda, özellikle de bulut oyun hizmetlerinde sunmak için verdiği taahhütlere tam olarak uyması gerektiğini söyledi.

Activision, oyunlarını henüz bulut oyun hizmetlerinde sunmuyor. EC düzenleyicileri, oyun akışı pazarının mevcut haliyle nispeten küçük olduğunu ve Activision oyunlarının bulut platformlarında bulunmasının pazarın büyümesine yardımcı olabileceğini belirledi. AB, Microsoft’un Activision oyunlarını yalnızca kendi bulut hizmetinde sunması durumunda rekabeti zedeleyebileceğini de söyledi.

Microsoft PS5’i devirecek hamleyi nihayet gerçekleştiriyor!

Microsoft, Nintendo ve NVIDIA GeForce Now ve Boosteroid gibi bulut oyun hizmetleriyle kendi oyunlarını ve Activision’ı bu platformlarda kullanıma sunmak için 10 yıllık anlaşmalar imzaladı. Bu nedenle düzenleyiciler, Microsoft’un taahhütlerinin “Komisyon tarafından belirlenen rekabet endişelerini tam olarak ele aldığını ve mevcut duruma kıyasla bulut oyunları için önemli bir gelişmeyi temsil ettiğini” söyledi.

AK’nin rekabet şefi Margrethe Vestager “Video oyunları tüm dünyada milyarlarca kullanıcıyı kendine çekiyor. Böylesine hızlı büyüyen ve dinamik bir sektörde, rekabeti ve yeniliği korumak çok önemli. Kararımız, Activision’ın popüler oyunlarını çok daha fazla cihaza getirerek bu yönde atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. Bulut oyun akışı sayesinde tüketicilerin sayısı eskisinden çok daha fazla” dedi. “Microsoft tarafından sunulan taahhütler, ilk kez bu tür oyunların herhangi bir bulut oyun akış hizmetinde akışını sağlayarak rekabeti ve büyüme fırsatlarını artıracak.”