Microsoft CEO’su Satya Nadella’dan “konsola özel oyunlar” hakkında şaşırtan açıklama: Sevmiyorum!

Microsoft CEO’su Satya Nadella, konsollara özel oyunları sevmediğini açıkladı. Ve “konsola özel oyun” yaklaşımının bu derece ön planda olmasının “Sony’nin suçu” olduğunu söyledi.

Nadella, bu yorumları FTC ve Microsoft ortasındaki davada verdiği tabirin bir modülü olarak yaptı ve Microsoft’un bulut oyun stratejisini, şirket içi oyun amaçlarını ve çok daha fazlasını ortaya koydu. Microsoft’un olabildiğince çok platformda yazılıma odaklanma ülküsünden bahsederken, Nadella’ya Xbox’a özel oyunlar soruldu. Bu soruya karşılık olarak “Bana kalsa konsollara özel tüm ayrıcalıklardan kurtulmak isterdim lakin bunu bilhassa konsol pazarında düşük hisseye sahip bir oyuncu olarak tanımlamak bana düşmez. Oradaki baskın oyuncu [Sony], pazar rekabetini özel eserler kullanarak tanımladı, yani içinde yaşadığımız dünya bu. O dünyayı hiç sevmiyorum” dedi.

Microsoft CEO’su Satya Nadella

Nadella’nın yorumu, Sony’nin PlayStation yöneticisi Jim Ryan’ın Starfield üzere Xbox’a özel oyunların rekabete alışılmamış olmadığını kabul etmesinden bir gün sonra geldi. Ryan ayrıyeten yayıncıların Xbox Game Pass’in paha açısından yıkıcı olduğunu düşündüklerini ve Sony’nin Xbox Game Pass rekabetinde avantaj elde etmek için birinci taraf geliştirme ve yayıncılığa muazzam yatırım yapmasının değerli olduğunu söyledi. Ryan, Activision oyunlarını tüm platformlarda kullanılabilir hale getirmenin Microsoft’un çıkarına olmadığını da kabul etti.

Daha sonra Microsoft avukatı, Ryan’a Microsoft’un başında olsa Call of Duty ve öteki Activision oyunlarını Xbox ve PC’ye özel yapıp yapmayacağını sordu lakin Ryan, gereğince bilgisi olmadığı için bu soruyu cevaplayamayacağını söyledi.

Nadella bu fikri sevmese de, platforma özel oyunların yakın geleceği şekillendirmeye devam edeceği açık. Yüksek bütçeli (AAA) oyun içeriğinin artık konsolların, abonelik hizmetlerinin ve bulut oyunlarının geleceği için ne kadar değerli olduğu göz önüne alındığında, özel içeriğin geleceği için Sony, Microsoft ve öbürleri ortasında büyük bir savaş yaşanacak üzere gözüküyor.