Meta’nın yakın gelecekte Threads’e ekleyeceği özellikler ortaya çıkıyor

Meta’nın yeni kullanıma sunduğu toplumsal medya uygulaması Threads, kullanıma sunulmasından sonraki birinci 24 saat içinde 30 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Lakin Instagram’ın, Twitter gibisi uygulamaları temel alarak geliştirilen metin tabanlı versiyonu şu anda çok sayıda temel özelliğe sahip değil.

Instagram yöneticisi Adam Mosseri tarafından Threads uygulamasında yayınlanan çok sayıda yoruma bakılırsa, çeşitli Threads özellikleri yakın gelecekteki sürümler için “listede” bulunuyor. Mosseri, platform üzerinde epey etkin bir formda yorumlar yaparak ve sorulara karşılık vererek kullanıcılardan geri bildirim alıyor ve kimi özelliklerin neden şimdi kullanılamadığına dair açıklamalar yapıyor.

Mosseri’nin konuşmalarına dayanarak, yakın gelecekte mikroblog platformuna gelecek birtakım yeni Threads özelliklerini aşağıda listeledik.

Mosseri, bu özelliklerin ne vakit sunulabileceğine dair rastgele bir program belirtmediği için, hangilerinin ne vakit geleceğini varsayım etmek pek mümkün değil. Bu güncellemelerin kimileri, Threads uygulamasının kararlı sürümüne hiç ulaşamayabilir de. Lakin büyük bir kısmı Twitter’da esasen mevcut.

ActivityPub protokolü için destek

Meta daha evvel Threads uygulamasının ActivityPub protokolü için takviye alacağını duyurmuştu. Bu protokol dayanağı, uygulamayı Mastodon ve WordPress üzere öteki platformlarla uyumlu hale getirecektir. Toplumsal medya platformlarının artan sayısı sebebiyle, içerik oluşturucular artık tek bir toplumsal medya uygulamasına daha az bağımlı hale geliyor.

Mosseri yaptığı açıklamada, “ActivityPub’ı geliştirmek, bir gün içerik oluşturucuların Threads’ten ayrılmaya karar verirlerse takipçilerini yanlarında götürmelerine müsaade vermeyi destekleyebileceğimiz manasına geliyor” dedi.

Otomatik arşivleme

Ayrıca Instagram yöneticisi, verdiği bir diğer cevapta da gönderileri otomatik olarak arşivleme özelliğini sunmayı düşündüklerini ima etti. Önerilen özelliğin kullanıcıların arşive erişmesine ve içeriklerini geri yüklemesine müsaade verip vermeyeceği üzere daha fazla bilgi vermedi.

Reels’i Threads’e bağlamak

Threads kullanıcılarının başka tekliflerinin ortasında, görüntüyü tekrar yüklemeye gerek kalmaması için Reels’i Threads’e bağlamak üzere öbür eklentiler bulunuyor.

Kaydırma desteği

Bir diğer teklif ise, paylaşımlar (threads) ortasında geçiş yapmak için sola yahut sağa kaydırmak için bir fonksiyonellik olması gerektiğini önerdi. Fakat, Threads’in “beğenmek için çift dokunma” seçeneğini alıp almayacağı sorulduğunda, Mosseri, “sorunun, tüm diziyi açmak için bir diziye dokunabilmeniz gerekmesi ve hakikaten hem dokunabileceğiniz hem de çift dokunabileceğiniz bir öğeye sahip olmak istemiyorsunuz” diyerek bu fikrin güzel olmayabileceğini savundu.