Meta’nın Twitter alternatifi Threads uygulaması, App Store’da yayınlandı

Sosyal medya devi Meta, bu ayın sonlarında hizmete girmesi beklenen Twitter gibisi Threads isimli uygulamasını başlatmak için yanlışsız zamanlamayı bulmuş olabilir. “Project 92” yahut “Barcelona” kod ismiyle bilinen uygulama, iPhone App Store’da indirmeye sunuldu. Fakat indirseniz bile, çabucak kullanmaya başlayamayacaksınız.

Threads, şirketin Instagram’ın yan eseri olarak tasarladığı metin tabanlı bir paylaşım uygulaması. Pazarlama uzmanı Lia Haberman’ın daha evvelki bir haberi, insanların uygulamayı mevcut Instagram hesaplarıyla kullanabileceklerini öneriyordu. Yani, kullanıcılar başka bir hesaba muhtaçlık duymayacak ve uygulama, ana Instagram uygulamasında engellenen hesapların listesini de taşıyacak.

Sosyal medya uygulamasının, App Store’daki resmi listesine nazaran 6 Temmuz’da etkin hale gelmesi bekleniyor.

Şirketin belirttiği üzere uygulamanın açıklaması şu biçimde: “Threads, bugün ilgilendiğiniz bahislerden yarın trend olacak mevzulara kadar her şeyi tartışmak için toplulukların bir ortaya geldiği yerdir. İlgilendiğiniz şey ne olursa olsun, en sevdiğiniz içerik oluşturucuları ve tıpkı şeyleri seven başkalarını takip edip onlarla direkt temas kurabilir yahut fikirlerinizi, fikirlerinizi ve yaratıcılığınızı dünyayla paylaşmak için kendinize ilişkin sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz.”

Meta’nın mikroblog uygulaması, renkli animasyonlu bir geri sayım içeren bir web sitesine de sahip. Geri sayıma nazaran, Threads uygulaması 6 Temmuz sabah 7 PT’de (Türkiye saati ile 17:00) başlayacak. Ayrıyeten Threads web sitesi, bir iPhone yahut bilgisayarda açıldığında App Store sayfasına yönlendiren bir ilişki yahut QR kodu sunuyor. Web sitesine bir Android aygıt kullanılarak eriştiğinizde ise “Android için Çok Yakında” yazıyor.

Twitter’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Jack Dorsey uygulama hakkında konuşurken, Threads’i data toplama uygulamaları nedeniyle eleştirdi. Dorsey, Twitter’ın son kısıtlamalarından sonra kayıtlarda artış gören rakip uygulama Blueksky’ın idare şurası üyeleri ortasında yer alıyor.

Meta’nın Twitter alternatifi, Twitter’ın çeşitli nedenlerle erişimini ve özelliklerini sınırlamakla meşgul olduğu bir vakitte geldi. Mikroblog platformu kısa bir mühlet evvel, “aşırı seviyede bilgi kazıma çıkarma ve sistem manipülasyonu” problemini çözmek için kullanıcılarının günlük görüntüleyebileceği Tweet sayısına hudut getirdi.

Twitter artık web sitesindeki rastgele bir içeriği görüntülemek için mecburî oturum açmayı da kural koşuyor. Elon Musk’ın “geçici acil durum önlemi” olarak nitelendirdiği karar, Twitter’ın datalarının alınarak diğer yerlerde tekrar kullanılmasını önlemek için hayata geçirildi.