Meta Covid-19’u artık tehdit olarak görmeyecek

Geçtiğimiz temmuz ayında Meta, salgının “hafiflediğini” belirttikten sonra, Nezaret Konseyine yanlış bilgilendirme siyaseti hakkındaki görüşünü sormuştu. Nezaret Şurası’nın bahse tartı vermesi biraz vakit aldı lakin nisan ayında küme, Meta’nın COVID-19 hakkında “yakın ve kıymetli fizikî ziyan riskine direkt katkıda bulunması muhtemel” yanlış savları kaldırmaya devam etmesi gerektiğini önerdi. Heyet ayrıyeten şirkete, siyaset kapsamında kaldırdığı pandemi savlarının tiplerini “yeniden değerlendirmesini” söyledi.

Meta Covid-19’u artık tehdit olarak görmeyecek

Buna ek olarak, müracaat kümesi Meta’nın Dünya Sıhhat Örgütü’nün “bu yeni şartlarda söz özgürlüğü ve başka insan haklarını korumak için” COVID-19’un acil durumunu iptal etmesinden evvel hazırlıklar yapmasını önerdi. DSÖ, Mayıs ayında COVID-19 acil durum atamasını kaldırdı ve akabinde Meta, Nezaret Şurası’nın tavsiyelerine cevap verdi.

Meta güncellenmiş bir blog gönderisinde “Kurul’un rehberliği ve mevcut politikalarımızla dengeli olarak COVID-19 yanlış bilgilendirme kurallarımıza daha özel bir yaklaşım benimseyeceğiz.COVID-19 halk sıhhati acil durum bildirimi olan ülkelerde, COVID-19’umuzu ihlal ettiği için içeriği kaldırmaya devam edeceğiz.” diye yazdı. “Hangi yanlış bilgi argümanlarının ve kategorilerinin bu riski oluşturmaya devam edebileceğini anlamak için sıhhat uzmanlarına danışıyoruz. Bu kuralları tetikleyen global halk sıhhati acil durum bildirimi kaldırıldığı için COVID-19 yanlış bilgilendirme kurallarımız artık global olarak yürürlükte olmayacak. “