Meta biyometrik bilgileri sızdırmakla suçlanıyor

Dava, tüketici datalarının kapalılığıyla ilgili kaygıların devlet tarafından Meta ile son yasal savaşında lisana getirilmesinin akabinde açıldı. Teksas Başsavcısı, milyonlarca Teksas sakininin özel biyometrik datalarının son on yılda berbata kullanıldığını tez ediyor.

Karar, aşı üreticisinin, Meta’nın yüz tanıma teknolojisini kullanmasına ait elinde tuttuğu tüm kayıtları, şirketin Facebook kullanıcılarından müsaadeleri olmadan biyometrik data topladığı argümanıyla paylaşmasını gerektiriyor.

Pfizer’in kayıtlarıyla ilgili bu kararname, Şubat 2022’de Teksas Başsavcısı tarafından Meta aleyhine açılan ve “Facebook’un yapay zeka tarafından desteklenen şirket içi yüz tanıma teknolojisini “eğitmek ve iyileştirmek” emeliyle “Facebook’un biyometrik bilgileri kendi ticari çıkarı için bilerek topladığını” sav ettiği bir davayı takip ediyor. Teksas davası, Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerburg’un, şirket aleyhindeki argümanlarını vurgulayan bir kısım altında, şirket aleyhindeki davalarında delil olarak fotoğraf etiketlemenin “bir ortaya getirilen öbür tüm Facebook özelliklerinden daha önemli” olduğu halindeki yorumunu aktarıyor.

Meta biyometrik bilgileri sızdırmakla suçlanıyor

Şubat 2022’de Meta’ya karşı data kapalılığı telaşlarıyla ilgili dilekçe, Facebook’un 2021’de yüz tanıma sistemlerini durdurmaya karar vermesinden kısa bir müddet sonra geldi. Meta, düzenleyici yönergelerin olmaması nedeniyle yüz tanıma teknolojisi geliştirmesini azaltma atılımının gerekli olduğunu söyledi.

Teksas Başsavcısı, Meta’nın mevzuyla ilgili bilgilerini takip ederken bilhassa agresif davrandı. Devlet, reklam kolu aracılığıyla şirkete bağlı bir dizi öteki büyük şirketi mahkeme celbi ile açtığı bir dizi dava ile geniş bir ağ oluşturdu. Pfizer, Meta’yı suçlayan dataları ortaya çıkarmak için mahkemeye çağrılan birçok şirketten yalnızca biri.

Reklam datalarını teslim etmesi emredilen öbür şirketler ortasında Procter & Gamble, Home Depot, The New York Times, SmileDirectClub ve Clarity Media Group yer alıyor. Pfizer’in Meta ile yaptığı reklam mutabakatlarının kesin yatırım bedeli açıklanmasa da, şirketin pazarlama ve reklamı içeren “satış, genel ve idare giderlerinin” 2022’de 34 milyar dolara ulaştığını biliyoruz.