Meta, App Store ve Google Play’e rakip olacak bir Facebook uygulama mağazası için çalışıyor

Meta, AB’deki kullanıcıların uygulamaları direkt Facebook reklamları aracılığıyla indirmesine müsaade vererek şirketi Google ve Apple’ın dijital mağazaların direkt bir rakip haline getirmeye hazırlanıyor.

The Verge’den Alex Heath’in bildirdiğine nazaran, yeni program yılın ilerleyen vakitlerinde Android uygulama geliştiricileriyle bir pilot çalışma başlatacak. Karar, muhtemelen önümüzdeki baharda yürürlüğe girmesi beklenen Dijital Piyasalar Yasası olarak isimlendirilen AB’deki yeni bir düzenlemeden kaynaklanıyor. Yeni yasaya nazaran Apple ve Google, “engelleyici” olarak etiketleniyor ve taşınabilir platformlarını alternatif uygulama indirme usullerine açmaları gerekiyor.

Meta’nın pilot uygulamada yer alan geliştiriciler için yaptığı sunuma nazaran, geliştiricilerin Android uygulamalarını barındıracak ve Facebook kullanıcılarının uygulamaları direkt indirmesine müsaade verecek.

Başka bir deyişle, şu anda olduğu üzere bir uygulamanın reklamına tıkladığınızda çabucak Google Play Store’a yahut Apple App Store’a yönlendirilmeyeceksiniz ve bunun yerine, uygulamayı Facebook aracılığıyla direkt telefonunuza indirilebileceksiniz.

Meta, geliştiricilerin Facebook’ta ödenen reklamlarda görülene nazaran daha yüksek bir uygulama yükleme oranına ulaşacaklarını argüman ediyor ve tahminen de şaşırtan bir biçimde, toplumsal medya devinin uygulama içi gelirden kesinti yapmayı planlamadığı bildiriliyor. Bu yüzden pilotta yer alan geliştiriciler istedikleri faturalandırma sistemini kullanmakta özgür olacaklar. Uygulama gelirinden hak sav edilmesi, son vakitlerde Apple ve Google’ın uygulama mağazalarına açılan davalarda ve düzenlemelerde en öne çıkan meselelerden biriydi.

Meta, geliştiricilerin uygulamalarını dağıtmaları için mümkün olduğunca özgürlük sunacağını ve daha fazla dağıtım seçeneğini hak ettiklerini söylüyor.