Mark Zuckerberg, Threads Yayınlandıktan Dakikalar Sonra Twitter ile Dalga Geçmek İçin 11 Yıl Sonra Birinci Defa Tweet Attı

Tüm dünya Elon Musk ve Mark Zuckerberg’ün kafes dövüşü yapmak üzere anlaştığını konuşurken 6 Temmuz’da bu dövüş, dijital dünyada başladı. Instagram’ın Twitter rakibi platformu Threads, kullanıma açıldı.

Platform, saatler içinde 10 milyonu aşkın kullanıcıya konut sahipliği yapmayı başarırken birinci açıldığı dakikalarda da tarihi bir olay yaşandı. On bir yıldır Twitter hesabından paylaşım yapmayan Mark Zuckerberg, platformun hizmete açıldığı dakikalarda sessizliğini bir “meme” ile bozdu.

Mark Zuckerberg’ün 11 yıl sonra Twitter’dan yaptığı birinci paylaşım:

Olaydan uzak olanlar için bu paylaşımı özetlemek gerekirse Threads ve Twitter, büsbütün birebir temel konsepti taşıyor: Metin tabanlı paylaşım platformu olmak. İki Örümcek Adam da burada iki tıpkı gayeli platformu temsil ediyor.

Mark Zuckerberg, Twitter’daki son paylaşımını 18 Ocak 2012’de yapmıştı. Bu tarihten evvel sistemli olarak paylaşım yaptığı son vakit ise 2009 idi.

Bu hengame nasıl bir anda gündeme geldi?

Tabii bu noktada Threads’in neden bir anda bu kadar popülerleşebildiğini de açıklamamız gerekiyor. Twitter, hayatı boyunca neredeyse baş başa hiçbir rakibe sahip olmadı. Son aylarda Twitter’da alınan kararlar ve platformun botlarla dolu olması, kullanıcıları gerçek manada bezdirmişti.

Haliyle Twitter’a bir rakip, hem de büyük bir şirketten bir rakip gelince bu uygulamaya olan talep de kısa müddette on milyonlara ulaştı.