Krafton 1. çeyrekte rekor kırdı!

Şirket, üç ayda çeyrek bazda %13.7, yıllık bazda ise %3’lük artışlarla toplam 538.7 milyar KRW (407.8 milyon ABD Doları) rekor satış kaydetti. Faaliyet Kârı çeyrek bazda %124.3 artarak 283 milyar KRW’ye (214.2 milyon ABD Doları) ulaşırken, İşletme Kâr Marjı da (OPM) %53 ile oranında arttı. Net Kârı 267.2 milyar KRW (202,2 milyon ABD Doları) olan firma çeyrek bazda kâr ederken, Net Kâr Marjının da %50 olmasını sağladı.

2023, 1. ÇEYREK KAZANÇLARININ ÖZETİ

  • Satışlar: 538.7 milyar KRW (407.8 milyon USD)
  • İşletme Kârı: 283 milyar KRW (214.2 milyon USD)
  • Net Kâr: 267.2 milyar KRW ($202.2 milyon USD)

FAKTÖRLER

KRAFTON’un amiral gemisi oyunu PUBG: BATTLEGROUNDS, PC ve konsol oyun içi satışlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. PC satışları çeyrek bazda %28, yıllık bazda %68 artarak toplam satışların %33’ünü oluşturdu. Mart ayında PUBG’nin 6. yıl dönümünü kutlayan geliştirme ekibi, Arcade modundaki iyileştirmeler, yeni bir Klan sistemi, çeşitli marka iş birlikleri ve yeni harita sürümü dahil olmak üzere çeşitli güncellemelerle ivmeyi korumayı planlıyor.

KRAFTON’un mobil bölümü de PUBG MOBILE’da kullanıcıların kendi haritalarını oluşturmasına olanak tanıyan bir sandbox modu olan World of Wonder’ın Q1 tanıtımıyla büyüme kaydetti. Şirket; Marvel, Netflix, Tesla’nın da aralarında bulunduğu, önceki oyun içi aktivasyonların başarısını temel alan küresel markalarla yeni skin lansmanları ve daha fazla iş birliği yoluyla ikinci çeyrekte para kazanma verimliliğini artırmayı planlıyor.

İLERİYE DÖNÜK

KRAFTON, yaratıcılığı keşfedip kendi geliştirdiği oyunlar ve azınlık hissesi yatırımları yoluyla büyümeyi ölçeklendirerek küresel bir yayıncı olarak rolünü genişletmek için stratejik olarak çalışıyor. Şirket, KRAFTON ile bağımsız stüdyolar arasında sağlıklı bir iletişim sistemi kurmanın yanı sıra kapsamlı inceleme ve test içeren bir üretim süreci geliştirmeye odaklanıyor.

2023’ün başlarından bu yana KRAFTON, şirket içi oyun geliştirme ve azınlık yatırımı yoluyla küresel ikinci parti yayıncılık yeteneklerini güvence altına almaya odaklandı. Şirket, ekosisteminde geliştirilmekte olan 24 proje hattını daha iyi desteklemek için sanal bir organizasyon oluşturmayı planlıyor.

KRAFTON ayrıca oyun geliştirme süresini kısaltmak için derin öğrenme teknolojilerini araştırmaya ve proaktif yatırımlarla oyunlardaki çeşitli özellikleri uygulamaya kararlıdır. Son zamanlarda, KRAFTON’un Derin Öğrenme Departmanı tarafından yayınlanan makaleler üst düzey konferanslara kabul edildi ve şirket, oyunlarda iş birliğine dayalı oynanışı mümkün kılan teknolojileri uygulamaya başladı.