Körfez Savaşı’ndan kurtulan efsanevi Game Uzunluk, artık daima durduğu yerde değil

Orijinal Nintendo Game Boy’un bir bombardımandan nasıl sağlam çıktığına dair efsane olmuş bir olayı hiç duydunuz mu? Gerçekten de, yakın vakte kadar New York Rockefeller Center’daki Nintendo Mağazası, Körfez Savaşı sırasında hasar görmüş yepyeni bir Game Boy’a konut sahipliği yapıyordu.

Fakat kimi kaynakların Nintendo New York ile yaptığı görüşmeye nazaran, Körfez Savaşından kalma Game Uzunluk uzun yıllar sergilendikten sonra artık orada değil. VideoGameArt&Tidbits’in haberine nazaran; bir çalışan, Game Boy’un Nintendo’nun Washington eyaletindeki ABD merkezine iade edildiğini söyledi.

YouTuber Elliot Coll Şubat ayında mağazaya yaptığı bir ziyareti sinemaya almıştı ve burada kamera dışındaki bir ses “şimdilik saklamak için merkeze geri göndermek zorunda kalacağız” diyor. Fakat bu Ocak görüntüsü çekildiğinde Game Uzunluk hala oradaydı.

Geri gelmeme ihtimaline karşı, gelecek jenerasyonlar için Körfez Savaşı’ndan kalma Game Boy’un beş özel imgesini ve gerçek öyküsünü aşağıda bulacaksınız.

Gerçekten bombardımandan mı çıktı?

Game Uzunluk aslında 90’lı yılların Nintendo Power okuyucularından Stephan Scoggins’e aitti ve Nintendo’nun sahibi olduğu dergiye, karşılığında yeni bir Game Uzunluk alıp alamayacağını sormuştu. O vakitler, Körfez Savaşı’nda bir hemşire olarak misyon yapıyordu, aygıtın “Orta Doğu’da görevliyken, savaşta ziyan gördüğünü” söylemişti.

Scoggins, verdiği bir röportajda “Olay bombalama değil, çadırın yanmasıydı” demişti. Yakınlarda bir bombalama olduğunu kabul eden Scoggins, Game Boy’un bu hale gelmesinin nedeninin bombalama olmadığının altını bilhassa çizmişti. Anma her nedense bu efsanevi Game Uzunluk, yıllar içerisinde “bombardımandan kurtulmuş” olarak tanındı.

Nintendo, bu Game Uzunluk hakkında şimdi bir yorum yapmadı. Ancak bombalansın ya da bombalanmasın, müzeye ilişkin olduğu konusunda herkes hemfikir.