Kolunuzda Taşıyacağınız Telefon: Huawei Watch 4 Pro İncelemesi

Akıllı saatlerin popülerliği her geçen gün artmaya devam ederken bölümdeki rekabet ve sunulan özelliklerin kapsamı da artıyor. Yeni model akıllı saatler artık telefonlarımızdan bağımsız bambaşka telefonlara bile dönüştü.

Sektörün baskın isimlerinden Huawei’nin Watch 4 Pro model akıllı saati de söylediklerimizden farksız, hatta dahası da var. Kısa müddetliğine deneyimleme talihi elde ettiğimiz Huawei Watch 4 Pro hakkındaki tüm deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

Huawei Watch 4 Pro’yu kağıt üzerindeki özellikleriyle tanıyalım:

Huawei Watch 4 Pro, şirketin klasik saat görünümünü akıllı saatlere yansıttığı tasarım sınırlarını taşımaya devam ediyor. Akıllı saat, havacılık sınıfı titanyum gereçten inşa edilmiş 48 mm’lik bir gövdeye mesken sahipliği yapıyor. Huawei’nin paylaştığı bilgilere nazaran 4 Pro, bir evvelki nesile nazaran 3 kat daha güçlü ve 2 kat daha sert gövdeye sahip.

Titanyum ve deri kayış seçenekleriyle gelen akıllı saati öne çıkaran en temel tasarımsal özelliklerinden biriyse yükü. Aygıt, 48 mm’lik büyük gövdesine karşın kayışlar hariç 65 gram ağırlığa sahip.

Watch 4 Pro’nun tüm denetimleri, gövdenin sağ kısmına pozisyonlandırılmış bir dönen düğme ve bir yan düğme ile sağlanıyor.

Cihaz bünyesinde ivmeölçer, jiroskop, pusula, optik kalp atış suratı sensörü, ortam ışığı sensörü, barometre, sıcaklık sensörü, EKG sensörü ve derinlik sensörü yer alıyor.

Watch 4 Pro ekranı ise 1,5 inç büyüklüğünde. Ekran, LTPO AMOLED paneliyle renklerin ziyadesiyle canlı ve gün ışığı altında bile içeriğin görülmesini sağlıyor. 466 x 466 piksel çözünürlük de 1,5 inçlik bir ekran için keskin imaj sunulmasını sağlıyor.

Cihazda ayrıyeten düşme tespiti, tek dokunuşla acil yardım (SOS) ve dalış bilgisayarı da yer alıyor. Tüm bu donanım, gövdenin 12,9 milimetre kalınlığa sahip olmasını sağlıyor. Bu düzey, şahsa nazaran kalın yahut ince gelebilir.

Huawei Watch 4 Pro’nun tecrübemize nazaran artıları ve eksileri:

Artıları:

 • Klasik saat görünümünü severler için tatminkâr tasarım
 • eSIM takviyesiyle büsbütün bir telefona dönüşebiliyor olması
 • Üst seviye gereç kalitesiyle yüksek dayanıklılık
 • Günlük hayatta her koşulda kullanıma uygun olması
 • Kontrollerinin yalnızca iki tuşla bile basitçe yapılabilmesi
 • Akıcı arayüz
 • Telefona bağlıyken bildirilere saat üzerinden karşılık verebilme, bildirimleri takip edebilme
 • Geniş uygulama kütüphanesi
 • Telefondan bağımsız, yalnızca kendi bünyesinde çalışabilen navigasyon
 • Uzun müddet şarj ihtiyacı duymadan kullanabilme
 • Rakiplerine nazaran uygun fiyatlı olması

Eksileri:

 • Gövdenin kalınlığı kimi kullanıcının güzeline gitmeyebilir
 • iOS aygıtlarda bildirilere karşılık verememe (Apple’ın ekosistem kısıtlaması nedeniyle)

İncelememize geçelim:

İncelememize aygıtın ekranından başlamayı uygun görüyoruz. Zira Huawei, yeni jenerasyon akıllı saatlerinde kullanmaya başladığı LTPO AMOLED panel ile mükemmeller yaratmayı başardı. Aygıtın ekranında gözüken renkler, en ağır Güneş ışığı altında bile canlılığını koruyabiliyor, en geniş açılardan bile ekran içeriğinin görülmesini sağlıyor.

Ekrana dokunduğumuzda da âlâ izlenimimiz sürmeye devam ediyor. Her bir dokunma hareketiniz gecikmesiz ve akıcı birşekilde karşılık buluyor.

Tasarıma geçecek olursak, burada ferdi görüşler çok daha fazla öne çıkıyor. Şahsen akıllı saatlerin kolda elektronik bir aygıt olarak durmaması gerektiğini, premium ve elegant tasarım sınırlarını motamot taşıması gerektiğini savunuyorum.

Watch 4 Pro da birden fazla Huawei akıllı saat üzere bu mevzuda beni şad etmeyi başardı. Titanyum kayış ve deri kayış ortasında seçim yapmak güç olsa da görünüş olarak deri kayıştan yana olmayı tercih ederdim. Neyse ki elimize geçen akıllı saat de deri kayışa sahip idi.

Tasarım konusunda vurgu yapılması gereken bir öbür nokta ise aygıtın neredeyse herkesin bileğine uygun olması. Bilek ölçüsü 140 – 210 milimetre olan tüm kişiler, saati rahatlıkla kollarına takabiliyorlar.

Kullanım kolaylığı: 

Huawei Watch 4 Pro’yu sabit duruyorken yalnızca ekranı üzerinden denetim edebiliyoruz. Lakin kimi kullanıcıların akıllı saatler için fazla bulduğu iki adet tuş, diğer kullanım senaryolarında devreye giriyor.

Sadece dönen ve menü misyonu gören bir tuşun yanında ekstra bir tuşun olması, bilhassa yürürken ve spor yaparkenki üzere hareketli durumlarda ekrandaki içeriği çok kolay bir formda değiştirmenizi sağlıyor. Bu nedenle akıllı saatte Huawei’nin bu mevzuda yeni bir standart belirlemeye başladığını söyleyebiliriz.

Ayrıca ikinci tuş, nabız ölçümü için de bir sensöre yer veriyor. Parmağınızı bu tuşa koyarak nabzınızı ölçebiliyorsunuz.

Sağlık özellikleri var evet, pekala günlük hayatta ne işimize yarıyor?

Akıllı saatlerin en büyük özellikleri elbette gövdenin altında yatan sensörlerde ve bu sensörlerden elde edilen dataların yansıtılmasında yatıyor. Huawei Watch 4 Pro, sadece üç beş farklı ölçüm yapmıyor.

Akıllı saat ile standart nabız ölçümünün yanı sıra teneffüs denetimi, EKG, ve damar sertliği ölçümleri dahi yapabiliyoruz. Üstelik bunların her birini tek tek yapmak zorunda da değiliz.

Akıllı saat ile 1 dakika içinde 7 farklı sıhhat taraması gerçekleştirebiliyoruz. Bu kısa müddet içinde nabzımız, kandaki oksijen düzeyimiz, gerilim düzeyimiz, cilt sıcaklığımız, EKG ile kalp kasımızın faaliyetlerini, damar sertliğimizi ve teneffüs durumumuzu öğrenebiliyoruz.

Elbette bu ölçüm günlük hayatta yüksek aktivite durumunuz yoksa pek de işinize yaramıyor. Fakat sık sık spor yapan biriyseniz, yalnızca bir dakikanızı ayırarak her spor aktivitenizden sonra datalarınızı kayıt altına alabiliyor, uzun periyotta performansınız hakkında kapsamlı bir bilgi kütüphanesine sahip olabiliyorsunuz.

Spor yapıyorsanız HUAWEI Health uygulaması bünyesinde depolanan bilgiler ışığında spor programınızı şekillendirebiliyor, gerekli düzenlemeleri yapabiliyorsunuz.

Biraz da performans ve uygulamalara bakalım:

Huawei Watch 4 Pro’yu kullandığımız müddet boyunca aygıtın güçlü donanımı ve stabil yazılımlarının meyvesini gördük. Aygıt, hiçbir formda takılma yahut donma sorunu yaşamadı, her dokunuşumuzda istediğimiz vazifesi hiçbir gecikme yaşamadan yerine getirdi.

Aynı durum, Huawei’nin uygulama kütüphanesi AppGallery üzerinden indirdiğimiz üçüncü taraf uygulamalarda da istikrarını korudu. Akıllı saatler için geliştirilen küçük çaplı oyunlarda da performans konusunda hiçbir sorun yaşamadık.

Akıllı saatteki uygulamaların en kıymetlisi: Telefondan bağımsız çalışan navigasyon

Uygulamalar konusunda Huawei’nin bilhassa bir yerleşik uygulamasına parmak basmakta yarar var. Huawei’nin akıllı saate yüklü olarak gelen uygulaması Pedal Maps, akıllı saatlerin birer telefon olması argümanını sonuna kadar destekliyor.

Uygulama, telefondan bağımsız bir biçimde çalışıyor. Bu sayede yalnızca akıllı saatinizi kullanarak pozisyonunuzu takip edebiliyor, navigasyon hizmetlerine erişebiliyorsunuz. Uygulamanın harita bilgilerini dört farklı esaslı harita hizmetinden (TomTom, Here, Zenrin ve OpenStreetMap) alması da en yüksek doğrulukta ve güncellikte haritaya erişmenizi sağlıyor.

Üstelik haritaya erişmek için devamlı internete bağlı olmanız gerekmiyor. Çevrimdışı kullanım için bilgileri evvelce aygıta indirebiliyor, bu sayede internet temasınızın olmadığı durumlarda da navigasyona erişebiliyorsunuz.

Ayrıca uygulama bünyesinde yürüyüş ve bisiklet üzere sporlar için daha evvelden belirlenmiş ve tavsiye edilen rotalara da erişebiliyorsunuz.

eSIM dayanağından bahsetmezsek olmaz:

Burada “akıllı saatler birer akıllı telefona dönüştü” argümanına tekrar dönüyoruz. Huawei Watch 4 Pro, kendi segmentindeki tüm rakiplerinden farksız olarak eSIM desteğine mesken sahipliği yapıyor.

eSIM takviyesi sayesinde yanınızda telefon yokken yahut aygıt telefonunuza bağlı değilken, kendi çizginiz üzerinden aramalar yapabiliyor, iletiler gönderebiliyorsunuz.

Günlük hayatta standart bir kullanım ile kullanım ömrü ve batarya:

Huawei Watch 4 Pro ile yürüyüş ve koşu yaptık, bisiklet kullandık. Navigasyonumuz faalken yolumuzu ve güzergahımızı takip ettik, spor esnasında devamlı nabız takibi özelliğini faal bıraktık.

Bu aktivitelerin yanı sıra akıllı saati devamlı telefonumuza bağlı biçimde kullandık. Günlük hayatta bildirim takibi, Android telefon ile bildirilere karşılık vermek dışında pek de faal bir kullanım yapmadık.

Senaryo bu olunca Huawei’nin vadettiği tipik kullanım ömrüne yaklaştığımızı gördük. Aygıtı kullandığımız iki günlük müddet boyunca şarjını bitiremedik, neredeyse %50 düzeyine indirebildik. Bu da tipik kullanımda vadedilen 4,5 günlük müddetin gerçeklik taşıdığının bir delili oldu.

Deneyimleyemediğimiz şey ise Huawei’nin ultra uzun kullanım ömrü sunduğu “Ultra Uzun Batarya Ömrü Modu” idi. Huawei, bu mod etkinken aygıtın tek şarjla 21 güne kadar kullanılabileceğini söylüyor.

Huawei Watch 4 Pro ile teneffüs denetimi yapabildiğinizi söylemiştik. Bu testi yazıda görseller ile aktaramadığımızdan, testi görmek için görüntümüzü izleyebilirsiniz. Ayrıyeten saatin nasıl bir kullanım sunduğunu da canlı bir biçimde inceleme videomuzda bulabilirsiniz.

Huawei Watch 4 Pro fiyatları:

Huawei Watch 4 serisinin fiyatları, geçerli olan kampanyalı fiyatlarıyla birlikte 13 bin 499 TL’den başlıyor. 10 Haziran’da Türkiye’de satışa sunulan aygıtların fiyatları ise şu biçimde:

 • Huawei Watch 4: 13.499 TL (Kampanyasız 15.999 TL)
 • Huawei Watch 4 Pro (deri kayış): 15.499 TL (Kampanyasız 17.999 TL)
 • Huawei Watch 4 Pro (titanyum kayış): 18.499 TL (Kampanyasız 20.999 TL)

Huawei, Watch 4 serisini alan her şahsa tıpkı vakitte 1.699 TL bedelindeki FreeBuds 5i kulaklıkları da ikram ediyor. Akıllı saat hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve satın almak için bu irtibata tıklayabilirsiniz.

Watch 4 tecrübelerimizden bahsettiğimiz inceleme görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.

#işbirliği