iPhone SE’nin yeni modeli hakkında pek de beğenilen olmayan haberler geliyor

Apple’ın iPhone SE serisiyle ilgili yeni bir model tanıtma planının olmadığı söylentileri ve raporları, bu ve gelecek yılın gündeminde de yeni bir modelin bulunmayacağını gösteriyor.

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple’ın, iPhone SE 4’ün geliştirilmesini durdurduğu savları, Barclays analistlerinin tedarik zinciriyle irtibat içinde olduklarını tez ettikleri rapordan kaynaklanıyor. Raporda, iPhone üreticisinin kendi 5G modemi üzerinde çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Başka bir deyişle, Apple, Qualcomm tarafından üretilen 5G modemleri satın alma yolundan ayrılmayı düşünüyor, bu da gelecekteki iPhone modelleri ve öbür eserlerin üzerinde bir tesiri olabilir.

iPhone SE’nin yeni modeli hakkında pek de güzel olmayan haberler geliyor

Ancak bu rapor, Apple’ın yakın vakitte yeni bir iPhone SE modelini piyasaya sürme planının olmadığı sonucunu da beraberinde getiriyor. Yılın başlarında, 2024’te OLED ekran ve Apple’ın özel 5G yonga seti ile birlikte çıkacak olan iPhone SE 4’ün tanıtımı hakkında bir bilgi paylaşılmıştı. Lakin, son edinilen bilgilere nazaran, tanınmış analist Ming-Chi Kuo, 5G yonga setinin 2025’te seri üretime geçeceğini, bu nedenle iPhone SE modelinin 2024’te piyasaya sürülmeyeceğini belirtiyor.

Yeni bir iPhone SE modelinin piyasaya sürülmesi, şu anda yaklaşık iki yıl uzaklıkta olan iPhone 16 ile birebir yıla denk gelecek üzere görünüyor. Bilgi sahibi olmayanlar için belirtmek gerekir ki, iPhone SE, şirketin kompakt amiral gemisi telefonu olarak bilinir ve ana eserlerine kıyasla daha uygun bir fiyat etiketine sahiptir. Son modeli 2022 yılında piyasaya sürülen bu serinin hayranlarının, yeni modeli görebilmek için tam iki yıl beklemesi gerekebilir.