iPhone satışları artsa da Mac satışları düşüyor

Spesifik olarak, her ikisi de yıllardır Apple’ın en büyük para kazananları olan iPhone ve Hizmetler kategorileri, yıldan yıla gelir artışı gördü. Ancak bu, diğer yerlerdeki düşüşleri dengelemek için yeterli olmadı: Mac, iPad ve Giyilebilir Cihazlar / Ev / Aksesuarlar bölümlerinin tümü bir yıl önce bu zamana kıyasla küçüldü. Bu nedenle, Apple’ın toplam geliri yıldan yıla mütevazı bir %3 azalışla 94,8 milyar dolara düşerken, 24,2 milyar dolarlık net geliri %1 puandan daha az düştü.

Güçlü iPhone satışları (%2 artışla 51,3 milyar dolara ulaştı), iPhone 14 ve 14 Pro geçen eylül ayında gelmesine rağmen, mart ayı sonundaki çeyrekte rekor kırdı.

iPhone satışları artsa da Mac satışları düşüyor

Ve şirketin sunduğu diğer tüm ürünleri (elbette iPhone dışında) geçmek için son beş yılda istikrarlı bir şekilde büyüyen Apple’ın hizmet işi, 20.9 milyar dolarlık gelirle (yıldan yıla %5 artış) başka bir rekor kırdı.

Mac satışları ise bir yıl önceki 10.4 milyar dolardan bu çeyrekte yalnızca 7.2 milyar dolara düşerek toplamda %31 düştü. Bu, IDC’nin bir ay önce Mac satışlarının %40 düştüğünü söylediğinde tahmin ettiğinden daha az, ancak ilginin büyük ölçüde azaldığına dair genel tahmin hala geçerli. iPad satışları, geçen sonbaharda ürün serisinde yapılan büyük güncellemelere rağmen %13 düşerek çeyrekte 6,7 milyar dolara geriledi.