iPhone ekranınızın üst kısmında vakit zaman beliren küçük noktalar, bize ne anlatıyor?

iPhone ekranınızın üst kısmında, öne bakan kamera lensine yakın bir yerde, vakit zaman küçük, renkli noktaların belirdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Lakin çok az kişi bunların ne manaya geldiğini biliyor.

iPhone modelleri, gizliliğinizin ihlal edildiği durumlar için yerleşik ihtar sinyallerine sahip ve bu noktalar kullanıcılara güvenliklerinin risk altında olabileceği konusunda ihtar verebiliyor. Apple durum çubuğu simgeleri olarak da bilinen ve telefon ekranının üst kısmında görünen üç adet renkli ‘nokta’ bulunuyor.

İçinde sağa gerçek işaret eden beyaz bir ok bulunan mavi nokta, dikkat edilmesi gereken en son noktadır. Bir uygulama pozisyonunuza erişmeye çalışırken görünür.

Sarı olarak da görünebilen turuncu nokta, aygıtınızın mikrofonunun o anda kullanımda olduğu manasına gelir.

Turuncu nokta ile birebir boyut ve biçimdeki yeşil nokta, kameranızın o anda bir uygulama tarafından kullanılmakta olduğu manasına gelir.

Bu, telefonunuzun ana ekranında uygulamaların yanında görünebilen mavi nokta ile karıştırılmamalıdır. Bu yalnızca bir uygulamanın yakın vakitte güncellendiği manasına gelir ve telaş edilecek bir şey değil.

Bu noktalardan birinin görünmesi lakin bir uygulamanın kameranızı, mikrofonunuzu yahut pozisyon servislerinizi kullanmasını beklemiyorsanız endişelenmeniz için bir neden olabilir. Hangi uygulamanızın bu özellikleri kullandığını telefonunuzun Denetim Merkezi’ne girip en üstteki nokta simgesini kullanarak denetim edebilirsiniz.

Ayrıca Ayarlar’a girip Uygulama Zımnilik Raporu’nu açarak hangi uygulamaların hassas ‘izinlerinizi’ ne vakit kullandığına dair çalışan bir günlük görebilirsiniz.