iPhone 15’te kullanılacak yonga setinin ayrıntıları netleşti! Apple dersini almış!

Apple, yılın ilerleyen kısmında iPhone 15 serisini piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu aygıtın çıkışı hakkında bir dizi duyum alındı, lakin en son duyum, iPhone 15 ve iPhone 16‘nın farklı versiyonlara sahip olacağını ortaya koydu. iPhone 15 Pro’yu öteki modellerden ayıran özellik, TSMC’nin en yeni üretim teknolojisi olan N3B sürecinin kullanılması. Fakat Apple, gelecek yıl çıkaracağı modeller için daha gelişmiş bir strateji üzerinde çalışıyor. Bu strateji, gelecekteki iPhone modellerinin daha yüksek verimlilik ve optimizasyon sunmasını hedefliyor.

N3E süreci güce yönelikken, N3B süreci ise performansa odaklanmış durumda. Evvelki 5nm süreciyle geliştirilen A14, A15 ve A16 yonga setleriyle kıyaslandığında, A17 Bionic 3nm üretim süreci kıymetli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Bu yeni teknoloji, çeşitli güzelleştirmelerle birlikte kullanıcı tecrübesini büyük oranda artırıyor. A17 Bionic yonga setiyle desteklenen iPhone 15 Pro serisi, N3B süreciyle bir birincisi gerçekleştirirken, gelecekteki modeller büsbütün N3E sürecini benimseyecek.

iPhone 15’te kullanılacak yonga setinin ayrıntıları netleşti! Apple dersini almış!

TSMC, bu süreçler hakkında bilgi vererek N3E sürecinin, saf performanstan fazla güç tüketimini denetim etmeye daha fazla kıymet verdiğini belirtti. Ayrıyeten, N3E süreci, N3B sürecine kıyasla biraz daha maliyet faal bir alternatif sunuyor.

N3E süreci, evvelki N5 süreciyle birebir yoğunlukta SRAM bit hücresi boyutuna sahipken, kompakt bir 0.021 µm² boyutunu koruyor. Buna ters olarak, N3B süreci daha büyük bir SRAM ölçeklendirme sağlayarak, hücre boyutunu %5 azaltıyor ve evvelki modele kıyasla 0.0199 µm²’lik bir boyuta ulaşıyor. Ayrıyeten, N3E süreci yaklaşık olarak 31.8 Mib/mm² bellek yoğunluğunu destekliyor.

Apple’ın 3nm sürecini benimsemesi, teknolojik hudutları zorlamaya ve üst seviye kullanıcı tecrübeleri sunmaya olan taahhüdünü vurguluyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in çıkış tarihleri yaklaştıkça, kullanıcılar bu yeni jenerasyon aygıtlardan sınıfının en yeterlisi performans ve güç verimliliği bekleyebilir.