iPhone 15, Apple tarihinin en başarılı iPhone’u olabilir; pekala fakat neden?

Apple’ın iPhone 16 serisinin yaklaşan iPhone 15 serisinden çok daha büyük yenilikler getireceğini öne süren son söylentilere karşın iPhone 15, piyasaya sürüldüğünde en büyük satış başarılarından birini yakalayabilir. Piyasa uzmanları, bunu kullanımda olan ve artık eski sayılabilecek iPhone’ların sayısına bağlıyor.

Analist Dan Ives‘e nazaran, dört yılı aşkın bir müddettir yaklaşık 250 milyon iPhone yenilenmedi. Ives, CNBC’ye verdiği demeçte, iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesinin Apple için bir “ganimet anı” olabileceğini ve Apple Hizmetlerinden elde edilen gelir artışının şirketi 2024’e kadar “muazzam bir güç konumuna” sokacağını söylüyor.

Ives’in yükseltilmemiş iPhone sayısıyla ilgili argümanını resmi operatör kayıtlarına bakmadan doğrulamak sıkıntı, lakin 2019’da araştırmacı Toni Saccanoghi, ortalama iPhone yükseltme mühletinin üç yıldan dört yıla çıktığını tespit eden bir çalışma yayınlamıştı. Ve bunun nedenini anlamak sıkıntı değil.

Apple tipik olarak iPhone’ları piyasaya sürüldükten sonra en az beş yıl boyunca büyük yazılım güncellemeleriyle destekliyor. Örneğin 2017’de piyasaya sürülen iPhone X, iOS 16 dahil olmak üzere tekraren güncellendi ve sonunda iOS 17’nin en genç kurbanı oldu. Dahası eski iPhone modelleri, gelen güncellemelerden sonra da yüksek performans sergilemeyi başarıyor.

Yıllar içinde çıkan iPhone modelleri ortasındaki teknolojik farkın daraldığı da bir gerçek. Sıradan bir göz için, örneğin iPhone 12 ve iPhone 14 ortasında çok az fark var. Şu an bile, herhangi bir iPhone 12 kullanıcısının düşük performanstan bahsettiğini görmek kolay değil.

Ancak dört yıl sonra, iPhone’lar biraz modası geçmiş üzere gelmeye başlayabiliyor. Apple’ın 2019 iPhone’u olan iPhone 11, 2025’e kadar desteklenmeye devam edecek olağanüstü bir telefon. Fakat iPhone 15, dört yaşındaki kardeşinden çok daha hafif, daha parlak ve daha süratli bir aygıt olacak.