iOS 17 iPhone kullanıcılarına dayanılmaz bir konfor sunacak

iOS 17, iPadOS 17 ve macOS Sonoma ile birlikte kullanıcıların Apple Kimliklerine otomatik bir geçiş anahtarı atanacak. Bu özellik, icloud.com, appleid.apple.com, appstoreconnect.apple.com üzere Apple oturum açma sayfalarında kullanıcıların şifreler yerine Face ID yahut Touch ID ile Apple Kimliklerine erişim sağlamalarına imkan tanıyacak.

Geçiş anahtarı, şifrelerin inançlı bir alternatifini sunar. Apple tarafından yapılan açıklamada, geçiş anahtarının görünmeyen bir kriptografik varlık olduğu ve şifreler yerine kullanıldığı belirtildi. Geçiş anahtarı, bir çift anahtardan oluşur ve bu özellik, şifrelerin sunduğu güvenlik seviyesini kıymetli ölçüde yükseltir. Bu anahtarların biri halka açık olarak kaydedilir ve kullandığınız web sitesi yahut uygulama tarafından saklanır. Öteki anahtar ise yalnızca kullanıcıların aygıtlarında saklanan özel bir anahtardır.

iOS 17 iPhone kullanıcılarına dayanılmaz bir konfor sunacak

Apple Kimliklerinin geçiş anahtarı takviyesi, “Apple ile Oturum Aç” fonksiyonunu destekleyen üçüncü taraf uygulamaları ve web siteleri için de kullanılabilir hale gelecek.

Kısa bir mühlet evvel iOS 17, iPadOS 17 ve macOS Sonoma’nın beta sürümlerini kullanmaya başlayan kullanıcılar, bugünden itibaren desteklenen Apple oturum açma sayfalarında bu fonksiyonelliği test edebilirler. Lakin, herkesin kullanabileceği duruma gelmesi için biraz daha beklemek gerekiyor. Apple Kimliği olan tüm kullanıcılar, bu yaz halka açık olarak yayınlanacak olan yazılım güncellemeleri sayesinde geçiş anahtarı ile oturum açabilecekler.