iOS 17, 3D Touch’ı iPhone’lara geri getiriyor (gibi…): Bu özelliği özleyenler için, nasıl etkinleştirildiğini anlattık

iOS 17 beta sürümlerini inceleyen @AppleIntro isimli Twitter kullanıcısının paylaştığına nazaran; Haptic Touch’ta, ayarlar paneli altında kullanıcılar bu fonksiyonun Dokunma Mühletini “Hızlı”, “Varsayılan” ve “Yavaş” olarak belirlenebiliyor. Varsayılan ayar olağan dokunsal geri bildirim sağlarken, yavaş seçeneği biraz vakit alıyor ve hızlı seçeneği 3D Touch fonksiyonu üzere hissettiriyor.

Bununla birlikte, bir fotoğrafa, kontağa yahut bağlantı bilgisine basılı tuttuğunuzda, bu dataların ön izlemesi daha süratli halde açılıyor.

3D Touch iPhone 6S ile tanıtıldı ve iOS 14 çalıştıran iPhone XS modellerine kadar kullanılabiliyordu. Şirket, iPhone 11 serisiyle birlikte bu özellik için kullanılan donanımı kaldırdı ve tüm iPhone’lara yazılım güncellemesi getirerek sessizce devre dışı bıraktı.

Çok kullanışlı olmasına karşın, her Apple kullanıcısı bundan nasıl yararlanacağını bilmiyordu, zira ekrana basılı tutma yahut yalnızca dokunma dışında bir dokunuş gerektiriyordu. O vakitler bu fonksiyonu anlamanın en yeterli yolu, Apple’ın artık objeye değil imgeye dokunarak ve basarak aktifleştirdiği bir Canlı Fotoğrafı yine canlandırmaktı. Aksi takdirde sistem bunu objeyi PNG’ye dönüştürmek için bir hareket olarak algılıyor.

Eğer 3D Touch’ı özlediyseniz ve iOS 17 beta sürümünü çalıştırıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Ayarlar altında Erişilebilirlik kısmına girin.
  • Dokunma sekmesinden Haptic touch’ın üzerine dokunun
  • Ve son olarak Dokunma Müddetini seçin.