İnternetten Para Kazanmak İsteyenler Toplansın: Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Kolay ve Fiyatsız Prosedürü

Dijital pazarlama, günümüzün en tanınan ve en çok muhtaçlık duyulan işlerden birisidir. Birçok şirket ve insan kendi işini büyütmek ve tahlil etmek için dijital pazarlama uzmanlarına muhtaçlık duymaktadır. 

Ancak dijital pazarlama uzmanı olmak için birçok hususta bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Kolay ve fiyatsız bir formda dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre! İçeriğimizin devamını okuyarak dijital pazarlama mesleğinize birinci adımları atabilirsiniz.

Kısa bir formda dijital pazarlamadan bahsedelim:

Dijital pazarlama nedir diyecek olursanız, bilişim dünyasında yer alan eser ve hizmetlerin pazarlanması için oluşmuş bir iş koludur diyebiliriz. Günümüzde birçok eser ve hizmetin artık web dünyasında var olduğunu düşünürsek bu iş kısmının çok tanınan olduğunu söylemek yanlış olmaz 🙂 

Dijital pazarlama uzmanı olmanın yolları:

  • 1. Online kaynakları inceleyin
  • 2. Yerli ve yabancı blogları takip edin
  • 3. Ücretsiz eğitim ve kurslardan yararlanın
  • 4. Kendi web sitenizi ve toplumsal medya hesaplarınızı kurun
  • 5. SEO, SEM ve içerik pazarlamasını öğrenin
  • 6. Ücretsiz araçlardan yararlanın
  • 7. Linkedin ve Instagram’da dijital pazarlama uzmanlarını takip edin
  • 8. Bir mentor edinin
  • Dijital pazarlama uzmanı olabilmeniz için samimi birkaç öneri

Dijital pazarlama uzmanı olmanın kolay ve fiyatsız sistemleri için yapabileceğiniz birçok seçenek bulunuyor. İnternet dünyasında aslında hiçbir şeye para vermeden, çoğu bilgiye fiyatsız halde erişerek kendinizi dijital pazarlama uzmanı olacak kadar geliştirebilirsiniz. Aşağıdaki unsurları inceleyerek bu usuller hakkında bilgi alabilirsiniz.

1. Online kaynakları inceleyin:

İnternet üzerinde fiyatsız biçimde ulaşabileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır. Dijital pazarlama alanında bloglar, e-kitaplar, makaleler, görüntü eğitimleri ve podcast’ler üzere kaynakları kullanabilirsiniz. Bunlar ortasında takip etmeniz ve incelemeniz gereken kaynaklar ortasında; Neil Patel, Moz, HubSpot, Webtures Akademi, Udemy ve Google Digital Workshop üzere platformlar fiyatsız eğitim ve içerik sunmaktadır.

2. Yerli ve yabancı blogları takip edin:

Dijital pazarlama ile ilgili fiyatsız blogları ve makaleleri tertipli olarak takip edebilirsiniz. Bu formda bölümdeki aktüel gelişmeleri ve en âlâ uygulamaları öğrenebilirsiniz. Birebir vakitte, öteki dijital pazarlama uzmanlarının tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Unutmayın ki her şeyi kendiniz deneyim etmeye vaktiniz yok bu nedenle daha evvel deneyim etmiş şahısların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz 🙂 Takip edebileceğiniz bloglar ortasında; Ahrefs Blog, Semrush Blog, Webtures Blog, SEOhocası, Think With Google web siteleri gelmektedir. Doğal biraz araştırmayla daha fazla bloğa ulaşabilirsiniz 🙂 

3. Ücretsiz eğitim ve kurslardan yararlanın: 

Udemy, Coursera, Google Digital Workshop, Webtures Akademi, BTK üzere online eğitim platformlarında dijital pazarlama konusunda fiyatsız kurslar bulunmaktadır. Bu kurslara katılarak temel bilgilerinizi geliştirebilir ve uzmanlık alanlarınızı genişletebilirsiniz. Kurslardan edindiğiniz bilgileri pratiğe dökmek dijital pazarlama uzmanı olabilmeniz için son derece değerlidir. Teorik bilgiyi pratiğe dökmek uzman olma yolunda sizlere vakit kazandıracaktır. Şimdiki olarak SEO eğitimi üzere evde öğrenebileceğiniz eğitimleri almak için Webtures Akademi, Udemy ve BTK (Temel seviye) üzere platformlardan yararlanabilirsiniz.

4. Kendi web sitenizi ve toplumsal medya hesaplarınızı kurun:

Dijital pazarlama stratejilerini öğrenmek için kendi web sitenizi yahut blogunuzu oluşturmak son derece tesirli bir formül olacaktır. Web sitenizi kurmanız daima üzerinde denemeler yapmanız teorik bilgiyi pratiğe dökme noktasında çok tesirli olacaktır. Ayrıyeten toplumsal medya platformlarında hesaplar açarak organik büyüme ve içerik idaresi hünerlerinizi geliştirebilirsiniz. Not: Bu metot, bu içeriğin muharriri tarafından denendi ve onaylandı 🙂 

5. SEO, SEM ve içerik pazarlamasını öğrenin:

Dijital pazarlama uzmanı olabilmek için birçok pazarlama kanalı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Lakin birinci etapta bütün kanalları derinlemesine bilmenize gerek olmadığını söyleyebilirim. Birinci basamakta SEO, SEM ve içerik pazarlaması adımlarını bilmeniz dijital pazarlama için sizleri öne çıkaracaktır. Bu kanallar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bir evvelki adımda belirttiğim kendi web sitenizi kurmak ve yönetmek gelişmeniz açısından sağlıklı olacaktır. SEO, SEM ve içerik pazarlaması aslında kendi başlarına önemli emek ayrılması gereken alanlardır. Sizler bu kanalları yönetecek ve tabirlere hakim olacak kadar bilgi seviyesine sahip olmanız kâfi olacaktır.

6. Ücretsiz araçlardan yararlanın:

Dijital pazarlama uzmanı olabilmek için birçok araç hakkında bilginizin olması gerekmektedir. Zira birçok kanal için hem fiyatlı hem fiyatsız araçlarla tahlil ve raporlama yapabiliyor olmanız lazım. Tahlil ve raporlama yeteneğinizin gelişmesi için birçok fiyatsız araçtan yararlanabilirsiniz. Bunun için Google Search Console, Google Analytics, Google My Business, Ubersuggest, WordPress, MailChimp, Canva ve bunun üzere birçok fiyatsız araç ile tahlil yapabilir, içerik oluşturabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Ekstra olarak Ahrefs aracı olağanda fiyatlı bir araçtır. Fakat web sitesi ve Google Search Console kurup Ahrefs aracına Search Console yetkisi verirseniz fiyatsız halde bu premium aracı kullanabilirsiniz.

7. LinkedIn ve Instagram’da dijital pazarlama uzmanlarını takip edin:

Linkedin ve Instagam’da çok fazla sayıda dijital pazarlama uzmanı kendi bilgi ünitelerini ve yeni öğrendikleri şeyleri takipçileriyle paylaşmaktadır. Sizlerin onları takip etmeniz hem yeni bilgiler edinmenize hem de dalda yeni kalmanıza imkan sağlayacaktır. Linkedin’de takip edebileceğiniz bireyler ortasında Neil Patel, Ahmet Balat, Kaan Gülten, Mert Erkal, Connor Gillivan, Olaf Kopp üzere isimleri takip edebilirsiniz.

8. Bir mentor edinin:

Linkedinde birçok dijital pazarlama uzmanı, SEO ve SEM uzmanı yer almaktadır. Bölümünüz ile alakalı bireyleri takip etmeniz ve onlardan size mentörlük yapmasını rica edebilirsiniz. Mentörünüz olması, dijital pazarlama alanında süratli bir formda ilerlemenizi sağlayabilir. Bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak size stratejik fikirler vererek, sorularınızı yanıtlayarak ve sizi dijital pazarlama alanında ilerleten bir yol haritası sağlayabilir. Ayrıyeten, mentörleriniz size irtibatlarınızı geliştirmeniz ve işletmenizde yükselmeniz için yardımcı olabilir. 

Dijital pazarlama uzmanı olabilmeniz için samimi birkaç teklif:

Ücretsiz ve kolay bir halde Dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız sabırlı ve istikrarlı olmanız gerekiyor. Öğrenme süreciniz süratli olmayacak fakat sürece bağlı kalırsanız muvaffakiyete ulaşabilirsiniz. Deneme yanılma yapmaktan korkmadan internette gördüğünüz birçok şeyi uygulamanız gerekecek ve tahliller yapmanız gerekecek. Kendinizi bir noktaya kadar geliştirdiğinizi düşünüyorsanız freelancer bir biçimde iş alabilir ve firmalara başvurabilirsiniz. Unutmayın “bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır” :).