Instagram’dan kullanıcılarına hoş haber!

Instagram, dünyanın en büyük toplumsal medya platformlarından biri olarak, kullanıcılarına bir rahatlık sunmaya karar verdi. Kullanıcıların yıllardır lisana getirdiği bir istek, sonunda gerçekleşiyor: Instagram, kullanıcılarının uygulama dışında paylaşılan Reels görüntülerini indirip paylaşmalarına müsaade verecek. Bu, başka platformlarda TikTok logolu içeriklerin paylaşılmasına ve platformun böylelikle daha geniş kitlelere ulaşmasına cevap olarak geldi.

Instagram’dan indirilecek Reels görüntülerinin, TikTok’tan indirilen görüntüler üzere bir simge yahut logo taşıyacağını belirtmekte yarar var. Instagram’ın önderi Adam Mosseri, Salı günü Instagram yayın kanalında bir duyuru yapmak üzere kamera önüne çıktı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılar, paylaşım simgesine tıkladıktan sonra indirme seçeneğini seçerek, Reels görüntülerini direkt kamera rulolarına indirebileceklerini belirtti. Bu yeni özellik, kullanıcıların Instagram’da oluşturdukları ve beğendikleri içeriği daha düzgün denetim etmelerini sağlayacak.

Instagram’dan kullanıcılarına hoş haber!

Şirketlerin, kullanıcıların görüntüleri bu kadar çarçabuk indirebilmesine müsaade vermesi durumunda, bu seçeneğin tüm platformlarda mevcut olması gerektiği konusunda sorular doğabilir. Fakat burada kıymetli bir ayrıntı var: Reels videolarını indirme yeteneği, sadece herkese açık hesaplar tarafından paylaşılan içeriklerle hudutlu. Ayrıyeten, herkese açık hesaplar, içeriklerinin dağıtımını daha sıkı bir biçimde denetim etmek için Reels görüntülerinin indirme seçeneğini devre dışı bırakma hakkına sahip.

Reels görüntülerinin bir logo taşıyıp taşımayacağı bilinmeyen olsa da, Mosseri’nin paylaştığı görselde bir Instagram logosunun hesap isminin yanında bulunacağına dair ipuçları mevcut. TikTok’un indirilen görüntülere filigran eklemesiyle emsal bir metot takip edilecek üzere görünüyor. Instagram’ın daha evvel, kullanıcıların kendi Reels görüntülerini filigran olmadan indirmelerine müsaade verdiği biliniyor, bu yüzden bu, yeni bir değişiklik olacak.