Instagram’a Myspace günlerini hatırlatan yeni bir özellik geliyor

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla toplumsal ağa eklenen yeni bir özelliği daha duyurdu. Kullanıcılar çok yakında, sevdikleri bir müziğin 30 saniyelik kısa bir klibini tüm herkesin dinleyebilmesi için direkt Notlar’a gönderebilecek.

Instagram Notlar’ı bilmeyenler için söyleyelim; iletiler kısmında profil fotoğraflarının üstünde görünen durum iletilerinin bulunduğu kısımdan bahsediyoruz. Bu özellik, insanların evvelce MySpace hesaplarında müzik paylaştıkları günleri hatırlatıyor. Lakin müziklerin iletinizi girdiğiniz anda otomatik olarak çalıp çalmayacağı yahut insanların evvel iletiye dokunması gerekip gerekmediği bilinmiyor.

Şarkı eklemek ise çok kolay gözüküyor. Instagram Yardım Merkezi’ne baktığınızda, tek yapmanız gereken bir not yazmadan evvel müzik notası simgesine dokunmak. Sonrasında parçayı seçip yayınlıyorsunuz, hepsi bu kadar. Beşerler isterlerse müziğe eşlik etmesi için küçük bir başlık da ekleyebiliyor.

Müzik güncellemesinin yanı sıra, Instagram Notlar’ın yakında İngilizce olmayan lisanları de çevirebileceği söyleniyor. Kullanıcılar notların altında bir “Çeviriye bakın” uyarısı görmeye başlayacak. İddia edebileceğiniz üzere, kelam konusu yere dokunduğunuzda metin çabucak okuyabileceğiniz bir lisana çevrilecek.

Bu araç, gönderi açıklamalarından yorum kısmına kadar platformun başka kısımlarında aslında mevcut. Meta aslında evvelce var olan bir fonksiyonu uygulamanın öbür bir kısmına getiriyor.