IMEI kaydına yapılan astronomik artırım, kayıtlarda yaşanan problemleri da yüzde 93 oranında artırdı

IMEI kayıtl fiyatlarına gelen dev artırım, problemleri da beraberinde getirdi. IMEI kayıt fiyatlarının 6 bin 91 TL’den 20 bin TL’ye çıkarılmasıyla birlikte yaşanan yoğunluk, IMEI kayıt sıkıntısına da yol açtı. Bu aksaklık şikayetlerin artmasına neden olurken, Şikayetvar bilgilerine nazaran mevzuyla ilgili şikayetler bir haftada tam 93 kat arttış gösterdi. Yaşanan sorunun yüzde 35’i platform üzerinden çözüldü.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yurt dışından yolcuların beraberinde getirdikleri telefonlarda IMEI kayıt fiyatının 20 bin liraya çıkarılacağı geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. 6 bin 91 liradan kayıtlarını yaptırmak isteyen telefon sahipleri, hudut kapılarında ve ödemelerde yoğunluk yaşadı. Kullanıcıların bir kısmı fiyatlarını ödemelerine karşın “IMEI kayıt bilgisi bulunamamaktadır” yanlışı aldıklarını belirtti.

Yurt dışından getirilen bir telefonun IMEI kaydı nasıl yapılır?

Yurt dışı telefon kaydı için evvel E-Devlet üzerinden aygıtın kayda elverişli olup olmadığını sorgulamak gerekir. Bunun için (https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama) adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sorgulama ile harç fiyatının yatırılması (2023 yılı için 20 bin TL) ve kayıt süreçlerinin tamamlaması gerekir.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet üzerinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgileri doldurarak kayıt sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet kapısından kayıt yapılmasına müsaade verilmeyen bireyler (diplomatik doküman sahipleri) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt sürecini yaptırması gerekmektedir.

Harç ödemesi kayıt sırasında sisteme entegre bankalar ya da vergi dairesi aracılığıyla yapıldı ise e-Devlet kayıt sayfasına geri dönülerek kayıt sürecinin onaylanması ve sekiz sayıdan oluşan müracaat takip numarasının alınması gereklidir.