“İfade Özgürlüğü Savaşçısı” Elon Musk, Twitter’da Cinsiyet Tarifiyle İlgili Bir Kelimeyi Taciz Olarak Kıymetlendirdi: Hesaplar Kapatılacak!

Milyarder iş insanı Elon Musk, Twitter’ı satın aldığı günden beri platformda yaptıklarıyla gündeme geliyordu. Bugün ise Musk’ın, CEO’luk vazifesini yakın vakitte Linda Yaccarino’ya bıraksa da uygulamada kararlar almaya devam ettiği görüldü.

Musk, paylaştığı bir tweet’te Twitter’ın yeni bir siyasetini paylaştı. Buna nazaran cinsiyetle alakalı olan “cis” ve “cisgender” sözleri artık platformda hakaret olarak kabul edilecek ve yasak olacak. Bu tabirler, doğdukları cinsiyetle cinsiyet kimliği eşleşen bireylere deniyor. Örneğin bir kişi kendini bayan olarak tanımlıyorsa ve doğduğunda da bayansa bu tabirin kapsadığı bireyler ortasına giriyor.

Musk’a nazaran bu tabirleri kullananların hesapları süreksiz olarak askıya alınacak

Musk, tabirin hakaret olarak kabul edildiğini şu sözlerle açıklarken kullananlara ne olacağını da duyurdu: “Herhangi bir hesaba yönelik tekrarlanan, maksatlı tacizler, taciz eden hesapların süreksiz olarak askıya alınmasına neden olur. “cis” ve “cisgender” sözleri bu platformda hakaret olarak kabul edilir”

Ünlü milyarderin bu açıklaması, James Esses isimli bir hesabın gönderisine yanıt olarak geldi. Cinsiyet kimliklerine inanmadığını söyleyen Esses, “cis” sözünü reddettiğini ve bu türlü çağrılmak istemediğini belirtmişti. Devamında ise trans aktivistlerden kendisine bu sözleri içeren birçok bildiri gönderildiğini tabir etmişti.

Elon Musk, trans topluluğuna karşı olmasıyla biliniyor. Bu yüzden de bu türlü bir atılım yapmış olabileceği kanısı var. Birtakım kullanıcılar, Twitter’ın trans bireyler için yanlış tabirlerin kullanılmasına özgürce müsaade verdiğini vurgulayarak Musk’ı ikiyüzlülük ile suçluyor.

Ayrıca, aşikâr sözleri hakaret olarak nitelendirmenin söz özgürlüğüne aykırı olduğunu söyleyenler de var. Bilindiği üzere Musk, daima olarak Twitter’da söz özgürlüğü olması gerektiğini savunuyordu. Musk’ın, kendisini babalıktan reddeden Vivian Jenna Wilson isimli bir trans kızının olduğunu da eklemeden geçmeyelim.