Hyundai’nin başı TikTok yüzünden dertte

Anlaşma, arabaları bir hırsızlık teşebbüsü nedeniyle çalınan veya hasar gören ABD’li Hyundai ve Kia sahiplerine yaklaşık 145 milyon dolar ödeme sözü verdi ancak anlaşma meseleyi sona erdirmedi. New York City, şimdi otomobil üreticisine ihmal ve kamu rahatsızlığı nedeniyle dava açtığını duyurdu.

Şehir özellikle, otomobil üreticisini belirli ABD model Kia ve Hyundai araçlarında yaygın hırsızlık önleme teknolojisinden kaçınarak “kar için kamu güvenliğini feda etmeyi” seçmekle suçluyor. New York City, bunun pazara özgü bir seçim olduğunu iddia ediyor ve Avrupa ve Kanada pazarlarında satılan Hyundai ve Kia araçlarının aslında “oradaki düzenlemeler açıkça gerektirdiği için” araç immobilizerlerinin takılı olduğuna dikkat çekiyor.

Hyundai’nin başı TikTok yüzünden dertte

Bu, “Kia Challenge” (bazı Hyundai araçlarının basit bir USB kablosu kullanılarak nasıl hızlı bir şekilde sıcak kabloyla bağlanabileceğini gösteren videolar) bu yılın başlarında TikTok’ta viral hale geldikten sonra hırsızlık olaylarında artışa yol açtı.

Belediye, 2023’ün ilk dört ayında Hyundai ve Kia araç hırsızlıklarında bir önceki yıla göre %660 artışla sonucun benzeri görülmemiş olduğunu söylüyor. New York City, bunun yalnızca daha fazla hırsızlık raporuna değil, aynı zamanda dikkatsiz sürüş ve hırsızlar ile araç sahipleri arasında şiddetli tartışmalar da dahil olmak üzere diğer güvenlik sorunlarına yol açtığını söylüyor ve bunların hepsinin New York City’yi daha az güvenli hale getirdiğini ve aşırı yüke neden olduğunu iddia ediyor.