Google Workspace Hizmetlerine Yapay Zeka Desteği Geldi!

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın I/O 2023 etkinlikleri bomba gibi devam ediyor. Yapay zeka ile ilgili pek çok duyuru yapan şirket, ofis uygulamaları ve Gmail için de yepyeni özellikler duyurdu. Bu yeni özellikler henüz geliştirme aşamasında olsa da kullanıcıları şimdiden heyecanlanmış durumda. Zira Google, kelimenin tam anlamıyla ofis uygulamaları ile Gmail’i bir asistana çevirecek.

Bundan yaklaşık bir ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Google’ın Dokümanlar hizmetine metin yazdırma desteği getireceğinden bahsettik. Yapay zeka destekli bu yardımcı, istenildiği şekilde metinler oluşturulmasını ve sonradan da bu metinlerin düzenlenmesini sağlayacaktı. Ancak ofis hizmetleri için tek yeniliğin bundan ibaret olmayacağı anlaşıldı.

Google’ın Microsoft Office’i unutturacak özellikleri şöyle:

  • Google Dokümanlar’da redaksiyon işlemleri yapılabilecek.
  • Google Slaytlar kullanırken metinlerden görseller oluşturulabilecek.
  • Google E-Tablolar’a akıllı sınıflandırma ve proje düzenleme yardımcıları gelecek. 

Henüz geliştirme aşamasında olan bu özellikler, Google’ın ofis uygulamalarını benzersiz bir noktaya taşıyacak. Microsoft’un Office satışları, ücretsiz olarak da faydalanılabilen Google ofis hizmetlerinden zarar görecek gibi görünüyor.

“Sidekick” özelliği ile sayfalar dolusu belgeleri okumaya gerek kalmayacak!

Google’ın yapay zeka destekli özelliklerinden bir tanesi de “Sidekick” olarak karşımıza çıktı. Bu özellik, Google uygulamalarındaki metinleri sizin yerinize okuyacak, özetleyecek ve bir soru sorarsanız da yanıtlayacak. Sidekick, Dokümanlar gibi ofis uygulamalarında sağdan çıkan bir panel olarak görünecek. Bu özellik işleri kolaylaştıracak.

Gmail, e-posta oluşturmanıza yardımcı olacak!

Google’ın “Workspace” bünyesindeki hizmetlerinden bir tanesi olan Gmail de yapay zekayı sonuna kadar kullanacak. Öyle ki kullanıcılar, yapay zeka ile e-postalar oluşturabilecekler. Üstelik Gmail’in yazma yardımcısı, akıllı telefonlarda da kullanılabilecek. Öte yandan; Gmail’in yapay zeka desteği sayesinde gelen bir e-postaya cevap da verilebilecek.

Toplantılara yetişemediniz mi? Google Meet, size bir özet sunacak!

Google’ın çevrimiçi toplantılar gerçekleştirilmesini sağlayan Meet hizmeti de yapay zekadan nasibine düşeni aldı. Bu hizmet için oluşturulan bir yapay zeka aracı, toplantıların özetlerini sunabilecek. Ayrıca Google Meet toplantıları için artık nerede olduğunuzun hiçbir önemi yok. Zira yapay zeka, istediğiniz bir arka planı sizin için oluşturabilecek.

Google, tüm bu yeniliklere “Duet AI” ismini verdi!

Google, I/O 2023 kapsamında Workspace hizmetleri için duyurduğu yeni özellikleri “Duet AI” isimli bir marka altına aldı. Yani bu haberimizde bahsettiğimiz tüm özellikler, Duet AI’nin bir parçası olarak lanse edildi.