Google ve Meta, Bir Ülkede Daha Paylaştığı Her Haber İçin Medya Kuruluşlarına Para Ödemek Zorunda Kaldı

Dünyanın en büyük toplumsal medya şirketlerinden Meta, Kanada’da çok önemli bir kısıtlama ile karşı karşıya. O denli ki Kanada Senatosu, “Çevrimiçi Haberler Yasası“nın kabul edildiğini duyurdu. Meta, bu karar üzerine bir açıklama yaptı ve Kanada’daki kullanıcılar için artık haber akışı paylaşımları yapılamayacağını söyledi. Google ise Kanada hükümeti ile çalışmaya devam ediyor.

Çevrimiçi Haberler Yasası, paylaşılan haber odaklı içerikler için medya kuruluşlarına para ödenmesini zarurî kılıyor. Aslına bakacak olursak bu bir birinci değil. 2021 yılında Avustralya’da yürürlüğe giren bir kanun, Meta’nın bu ülkedeki haber paylaşımlarını da kesmesine yol açtı. Avustralya hükümeti bir müddet sonra kanunda değişiklik yapınca, Meta da yine haber paylaşımlarına müsaade verdi. Artık bunun birebiri Kanada’da yaşanıyor.

Meta, Facebook ve Instagram’da paylaşılan haberler için para ödemek istemiyor

Olayın daha güzel anlaşılabilmesi ismine somut bir örnek verelim. Varsayalım ki Kanada’daki kanun Türkiye’de de yürürlüğe girdi. Webtekno olarak haber ve içeriklerimizi Instagram ile Facebook’ta paylaşırsak, Meta’nın bize ekstra ödeme yapması gerekecek. İşte Meta da bunu istemiyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada, kararın yalnızca haberlerle ilgili olduğu, kullanıcı tecrübesinin öteki bir biçimde etkilenmeyeceği belirtildi.

Google tahlil arayışında

İnternet devi Google, Kanada’da onaylanan yasa daha tasarı basamağındayken harekete geçti ve birtakım Kanadalı kullanıcılar ile bir test yürüttü. Bu test kapsamında haber akışlarının durdurulması denendi. Fakat sonuç alınamadı. Hal bu türlü olunca Google, orta yolu bularak tahlil üretmeye çalışıyor. Google sözcüsü Jenn Crider tarafından yapılan açıklamalarda potansiyel tahliller için hükümet ile çalışıldığı lakin şu an için Google’ın tasalarını giderecek bir adım atılmadığı belirtildi.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim: Kanada Senatosu Çevrimiçi Haberler Yasasını onaylasa da yasanın yürürlüğe girmesi için 6 ay kadar mühlet var. Meta, kelam konusu sıkıntıdan elini eteğini çekmiş olsa da Google, bu süreçte bir tahlil üretmeyi başarabilir. Böylesi bir durumda krizin çözüldüğünü görebiliriz. Tabi bunun için vakit gerek.