Google Play Store güncellendi, çok da hoş oldu!

Google, Android aygıtlarının vazgeçilmezi olan Google Play Store için 36.4.15 sürümünü yakın bir vakit evvel yayımladı. Değişikliklerle ilgili belli bir liste sunulmadı, fakat güncelleme ile yapılan iyileştirmeler hakkında fikir edinebilmek ismine görünür değişiklikler göz önünde bulundurulabilir.

Bu yeni sürüm, Android 5 ve üzeri işletim sistemine sahip aygıtlarla uyumlu. Belge boyutları aygıttan cihaza değişiklik gösterebilir ve kullanıcılar bu güncellemeyi indirebilir. Ayrıyeten, kullanıcılar arasında daha meselesiz bir entegrasyon sağlamak için güncellemeyi manuel olarak da indirebilmekte.

Temmuz güncellemesi ile göze çarpan bir değişiklik olarak Google Play Store genelinde uzun müddettir kullanılan yeşil tonlar yerine mavi vurguların getirilmesi ön plana çıkıyor. Bu değişiklik, kısmi dinamik renk ve Material You entegrasyonunun yalnızca ana ekranla sonlu olmasından farklı bir rota çizdiğini düşündürebilir. Mart 2023’te bir test sürümünde mavi vurguların görülmesi, Google’ın yakın gelecekte tam dinamik renk dayanağı sunma planlarını gösteriyor olabilir.

Google Play Stora güncellendi, çokta hoş oldu!

Geçtiğimiz Haziran’daki güncelleme ile Google Play Store‘un üç temel alanı üzerinde iyileştirmelere gidildi. Değişikliklerin odak noktası ekseriyetle arama sonuçları ve reklam formatları oldu. Bu değişiklikler, uygulama özelinde aramalara yönelik daha optimize bir tarama tecrübesi sunma gayesi güttü. Ana sayfadaki reklamların yükleme müddeti kısaltıldı ve bu durum, daha meselesiz bir gezinti tecrübesi sağladı. Kullanıcı incelemeleri de belli arama sonuçlarında kritik bilgilerin vurgulanmasıyla uygunlaştırıldı. Böylelikle kullanıcılar, uygulama indirirken daha şuurlu kararlar verebiliyorlar.

Google, Google Play Store için nizamlı güncellemeler yapmayı sürdürüyor. Bununla birlikte uygulama güvenliğini, kullanıcı dostluğunu ve kusurların giderilmesini sağlamayı hedefliyor. Kullanıcı data saklılığına olan taahhüdü kapsamında Google, iki ay evvel kullanıcıların makul uygulamalardan datalarını silmelerine imkan veren bir özellik sunmuştu.