Google Pixel 8 bu bilhassa gelirse ortalık kötü halde karışır

Google’ın yeni jenerasyon amiral gemisi Pixel 8 serisini Ekim ayında piyasaya sürmesi bekleniyor. Pixel 8 ve 8 Pro, geçen yılın Pixel 7 serisinin yerini alacaklar. Yaklaşmakta olan Pixel amiral gemileri hakkında duyumlar ve söylentiler artıyor. Artık, Pixel 8 serisinin farklı bir özelliği belirlendi.

Pixel 8 serisi, harici ekranları destekleyecek üzere görünüyor. Google kaynaklarından edindiğimiz bilgilere nazaran, Android Authority, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro‘nun harici ekranları destekleme yeteneğine sahip olabileceğini bildirdi. Bu, telefonları masaüstü alternatifi haline getirebilir. Duyumlara nazaran, bu özellik, varsayılan USB-C ilişki noktası aracılığıyla çalışacak. Pixel 8 serisi, USB DisplayPort’un Alternatif Modunu destekleyecek. Temel olarak, bu, aygıtların ekranlara USB-C üzerinden bağlanmasına imkan sağlar. USB-C konektörlerinin çok istikametli ve genişletilebilir olduğu, bu nedenle çok sayıda irtibat pinine sahip olduğu ve büyük ölçüde data aktarabildiği tabir ediliyor.

En yaygın alternatif mod standartları, bir aygıtın ekranını harici bir ekrana aktarabilmek için ThunderBolt ve DisplayPort’tur. USB-C, ThunderBolt olmadan da DisplayPort alternatif modunu destekleyebilir. Bu, daha az çok istikametli olmasına karşın, yüksek çözünürlüklü görüntü çıkışını desteklemeyen aygıtlar için yararlı bir seçenek olabilir.

Google Pixel 8 bu bilhassa gelirse ortalık üzücü halde karışır

Akıllı telefonların çoklukla başka bir HDMI ekran bağlantı noktasına sahip olmadığı düşünülürse, USB-C şarj irtibat noktasının fonksiyonelliğinin artması farklı bir durum olacaktır.

Duyumcunun belirttiğine nazaran, Google’ın kod tabanında makul bir kısmın var olduğu ve Google‘ın Pixel 8 için bu özelliği aklında bulundurabileceği söz edildi. Mishaal Rahman’ın bildirdiği üzere, Android 14 beta sürümlerinin USB-C DisplayPort Alternatif Modunu desteklediği ve başlatıcı koduna masaüstü moduyla ilgili kimi iyileştirmelerin eklendiği görülüyor.

Harici ekranları destekleme özelliği yeni bir özellik olmasa da, Samsung’un DeX modu üzere özellikler, USB-C kablosu yahut HDMI adaptörü aracılığıyla masaüstü tecrübesini sunarak epey tanınan hale gelmiştir. Motorola’nın da DeX’e misal ‘Ready For’ özelliği bulunuyor.