Google görsel aramalarında yapay zekanın rolünü arttırıyor!

Arama sonuçlarında gösterilen fotoğraflar, yakında kullanıcılara görselin ve buna benzeri fotoğrafların Google tarafından birinci kere ne vakit dizine eklendiğini bildiren bir “bu görsel hakkında” seçeneğine sahip olacak. Ayrıyeten manzaranın birinci olarak nerede göründüğünü öğrenebilecek ve imgenin çevrimiçi olarak yayınlandığı öteki yerleri görebileceksiniz. Google’a nazaran bu bilgi, kullanıcıların gördükleri bir şeyin AI tarafından oluşturulup oluşturulmadığını anlamalarına yardımcı olabilir.

Örneğin, görselin gerçek mi yoksa değiştirilmiş mi olduğuna işaret eden bilgi denetim eden web sitelerinde görselin bulunup bulunmadığını görebileceksiniz. Aramadan Sorumlu Lider Yardımcısı Cathy Edwards, aracın şu anda bir imajın düzenlenip değiştirilmediğini size direkt söylemediğini lakin şirketin bu tıp ince ayarları tespit etmenin tesirli yollarını araştırdığını söyledi.

Google görsel aramalarında yapay zekanın rolünü arttırıyor!

Yeni özellik, Google Görsel sonuçlarında bir görselin üzerindeki üç noktaya tıklandığında görünecek. Google, yeni özelliğin ne vakit kullanıma sunulacağını tam olarak açıklamadı lakin “önümüzdeki aylarda” Amerika Birleşik Devletleri’nde birinci sefer kullanıma sunulacağını söyledi. Bu imajlar, kullanıldığı her yerde oluşturulmasıyla ilgili bağlam eklemek için yepyeni evrakta bir işaretleme içerecek.

Google Arama, AI‘da her şeyi yapıyor üzere görünüyor. Şirket, sonuçların bir yapay zeka özetini ve aramayla ilgili öbür bilgileri, forum ve toplumsal medya gönderilerini vurgulayan aramadaki “Perspektifler” sekmesi üzere yakında çıkacak eserleri ve Google’ın Arama Laboratuvarlarında test edebileceğiniz öbür gelişmeleri sunan Arama Üretken Tecrübesini de duyurdu. Google’ın arama sonuçlarının nereden geldiğini kullanıcılara açıklama gayretleri bu yılın başlarında “bu sonuç hakkında” üzere gayretlerle başladı.