Google Fotoğraflar önemli bir yapay zeka güncellemesi alıyor

Şirket, Google Fotoğraflar’da yalnızca fotoğrafları düzeltmekle kalmayan, aynı zamanda en başından beri istediğiniz çekimi oluşturmak için onları tamamen değiştiren “deneysel” bir Magic Editor aracının ön gösterimini yaptı. Burada nesneleri taşıyabilir ve yeniden boyutlandırabilir, nesneleri uzatabilir, istenmeyen bir çanta askısını çıkarabilir ve hatta bulutlu bir gökyüzünü daha güneşli bir versiyonla değiştirebilirsiniz.

Google, Magic Editor’ın bu yılın ilerleyen zamanlarında “seçili” Pixel telefonlarında kullanıma sunulacağını söylüyor. Teknoloji devi, çıktının kusurlu olabileceği ve teknolojiyi geliştirmek için geri bildirim kullanacağı konusunda da uyarıyor.

Google Fotoğraflar önemli bir yapay zeka güncellemesi alıyor

Google, AI tabanlı resim düzenlemeye yabancı değil. Magic Eraser zaten istenmeyen nesneleri kaldırmanıza izin verirken, Photo Unblur bulanık resimleri yeniden keskinleştirmeye olanak sağlıyordu. Ancak Magic Editor işleri bir adım öteye taşıyor. Teknoloji, hiçbir zaman orada olmayan içeriği ekleyebiliyor ve anlık görüntüleri etkili bir şekilde yeniden yaratmanızı sağlayabiliyor. Elbette Adobe’nin Photoshop’u gibi düzenleyicilerle çekimleri değiştirebilirsiniz ancak bu hem daha kolay hem de telefonunuzun fotoğraf yönetimi uygulamasına dahil edilmiş durumda.

Ekleme, başka türlü kullanılamayacak fotoğrafları kurtarmak için de faydalı olabilir. Bununla birlikte uygulama, üretken yapay zekayı çevreleyen etik sorular listesine eklenecek. Google Fotoğraflar’ın deneyi, olayların hiç var olmayan bir versiyonunu sunmayı nispeten basit hale getirecek. Tamamen sahte olmasalar bile, birinin sosyal medyadaki anlık görüntülerine dahi güvenmek artık çok daha zor olabilir.