Gmail’e Yapay Zekâya E-posta Yazdırma Özelliği Geldi: Pekala Nasıl Kullanılacak?

ABD merkezli teknoloji devi Google, kısa bir müddet evvel düzenlediği “Google I/O 2023” etkinliklerinde yapay zekâ odaklı onlarca özellik tanıttı. Bu özelliklerden bir tanesi de tanınan e-posta hizmeti Gmail için geliştirilmişti. Kullanıcılar, Gmail üzerinden otomatik e-postalar oluşturabileceklerdi. İşte artık, bu yeni özellik ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. “Yazmama Yardım Et” isimli özellik, iOS ve Android’de dağıtılmaya başladı.

Yazmama Yardım Et özelliği, kullanıcıların yapay zekâya bildiri yazdırmalarını sağlıyor. Bu bağlamda; kullanıcının ufak bir özet yazması kâfi. Google’ın yapay zekâsı özet metni tahlil ederek, profesyonel içerik haline getiriyor. Diyelim ki bir şirkete iş başvurusu yapmak istiyorsunuz ve o şirketteki yetkili bir ismin e-posta adresine ulaştınız. Sizin oluşturduğunuz özet, yapay zekâ sayesinde çok daha dikkat cazip bir hale getirilecek. 

Gmail’in Yazmama Yardım Et özelliği bu türlü görünüyor

Kullanıcı, Gmail’de bir e-posta oluşturmak istediğinde, sağ altta “Yazmama Yardım Et” isimli seçeneği görecek. Buna dokunan kullanıcı, daha sonra da yazmak istediği metin her ne ise onun ufak bir özetini çıkaracak. Bundan sonraki etapta ise iş büsbütün yapay zekânın. Otomatik olarak oluşturulan e-posta, istendiği takdirde tekrar yazdırılabilecek. İsteyenler ise otomatik oluşturulan metin üzerinde değişiklik yapabilecekler.

Google, Gmail’deki yeni özelliği kullanıcılara ulaştırmaya başlamış olsa da şu an için yalnızca “Workspace Labs” programına kayıt yaptıran kullanıcılar bu özellikten faydalanabiliyorlar. Lakin bu durumun çok yakında değişeceğini düşünüyoruz. Test basamağı bittiği vakit, tüm kullanıcıların Yazmama Yardım Et özelliğini kullanabileceğine şahitlik edeceğiz.