General Mobile GM 23 SE İnceleme

Doların yükseldiği, ekonomik dengesizliklerin sürdüğü şu günlerde, akıllı telefon pazarında uygun fiyatlı modeller bulmak hala güç değil -ki son vakitlerde da aslında sıkça bu tıp telefon modellerini sizlerle paylaşıyoruz. Lakin bugün vites artırıyoruz, zira daha ucuzunu bulduk. Bu kısımda General Mobile GM 23 SE bizlerle.

Kısa bir müddet evvel General Mobile’ın GM 23 modelini sizlerle incelemiştik, GM 23 SE de onun kardeşi diyebileceğimiz daha uygun fiyatlı bir versiyonu. GM 23’teki birtakım özelliklerden vazgeçilmiş olsa da 3799 TL’lik fiyat etiketiyle değerlendirebileceğiniz hakikaten eli yüzü düzgün bir alternatif. Bu fiyat etiketine karşılık 6.52 inçlik geniş ekranı, 5000mAh kapasiteli bataryası, genişletilmiş RAM özelliği ve 32 MP Harika Piksel modlu kamerasıyla günlük muhtaçlıkları karşılayabilecek bir model. Pekala, daha ucuza bu modeli mi yoksa biraz daha para verip bir üst model olan GM 23’ü mü tercih etmek daha mantıklı? Artık yavaş yavaş bakmaya başlayalım.

Öncelikle, telefonun kutusuna gereksiniminiz olan her şey dahil edilmiş. İçerisinden; şarj adaptörü ve kablosunun yanı sıra artık kutu içeriklerinde göremediğimiz bir adet kulaklık ve kollayıcı silikon kılıf da çıkıyor.

General Mobile GM 23 SE Tasarımı Nasıl?

General Mobile bu modelde bize 2 renk seçeneği sunmuş. Bunlar, Buz Mavisi ve Ay Grisi. Bizdeki Ay Grisi rengi çok fazla parlama yapmıyor lakin daha gösterişli dursun istiyorsanız Buz Mavisi rengini tercih edebilirsiniz. Telefon bu büyük ekran ve bataryaya karşın 190 gram tartısında. Lakin çok ince bir çerçevede olmadığını söyleyelim. Yalnız ele hayli rahat oturuyor.

Ön taraftaki damla çentikli ekran ve düz kenarlar ile GM 23’teki tasarım çizgisi burada da devam ettirilmiş. Art yüzeydeki dikey çizgilerin olduğu ışık huzmeli kaplamasıyla birlikte de beğenilen görünen bir telefon ortaya çıkmış. Sol üst köşede biri büyük başkası küçük ikili kamera konseyimi var. Büyük olan kamera hafif çıkıntılı formda tasarlanmış olsa da masaya koyduğunuzda rastgele bir sallantı olmuyor.

Kenarlara baktığımızda, sol tarafta SIM ve microSD kartı takabildiğimiz tepsi alanı bulunuyor. Yeri gelmişken, bir General Mobile klasiği olarak telefonda çift SIM kart desteğinin yer aldığını da belirtelim. Sağ tarafta ses ve güç denetim tuşları bulunuyor. Evvelki modeldeki üzere parmak izi sensörü de bu güç tuşunun üzerine entegre. Alt tarafında ise 3.5 mm kulaklık jakı, şarj girişi ve 2 adet hoparlör ızgarası bulunan modelin, üst kenarının boş bırakılması tercih edilmiş. Genel olarak tasarım çizgileri giriş segmenti bir telefona uygun halde diyebiliriz, özel bir şey gözümüze çarpmadı.

General Mobile GM 23 SE Ekran Özellikleri Neler?

GM 23 SE, size zevkli bir seyir ve oyun oynama imkanı sunmak için yüzde 89.7’lik ekran-gövde oranına sahip 6.52 inçlik bir ekranla geliyor. IPS LCD panel kullanan ekran, 1600×720, yani HD+ çözünürlükte. En-boy oranı ise 20:9. GM 23’e nazaran birtakım özelliklerden vazgeçildiğini incelemenin başında söylemiştik. Bunlardan en değerlisi de ekran tazeleme suratının 90Hz’den 60Hz’e düşürülmesi. Ekran tarafında daha akıcı bir tecrübe istiyorsanız bir üst modele bakmanız gerekiyor.

Belirttiğimiz üzere, ekranın büyük olması seyahatler esnasında keyifle görüntü içeriklerini izlemenize ve oyun oynamanıza imkan sağlıyor. Şayet siz de büyük bir kentte yaşıyorsanız, eminiz vaktinizin kıymetli bir kısmı yolda geçiyordur. Üstüne bir de yol boyunca kendinizi telefon ekranında kaybediyorsanız, size uygun bir yol arkadaşı olabilir. Elbette kusursuz bir ekran beklememek lazım, lakin ışığı kâfi seviyeye getirdiğinizde renkler gereğince canlı ve tatmin edici. “Ekran ışığını çok yüksek kullanırsam şarjım çabuk biter” diye başınıza takmanıza da gerek yok, zira telefonun bataryası size bu hususta epey yardımcı oluyor. Batarya da dahil öbür tüm özelliklere artık değineceğiz.

General Mobile GM 23 SE Özellikleri ve Performansı

GM 23 SE, Android 12 ile birlikte geliyor ve Android 13 güncellemesi alıp almayacağı şimdi aşikâr değil. General Mobile işlemci tarafında bir değişikliğe gitmeden, yeniden Mediatek Helio G37 işlemcisini bu modelde de kullanmış. Bellek tarafına baktığımızda, aslında telefon fizikî olarak 4GB RAM’e sahip. Ancak genişletilmiş RAM özelliğiyle, 2GB da sanal RAM ekleyerek toplamda 6GB olarak kullanabiliyorsunuz. Bu da uygulamaların açılış suratlarında ve uygulamalar ortası geçişlerde daha yeterli bir performans sunmasını sağlıyor. Ayarlar kısmındaki Sistem sekmesi üzerinden bu özelliği basitçe etkin edebilirsiniz. Aktifleştirilmesi için telefonun bir kere yine başlatılması kâfi. Dahili depolama alanı ise 64GB ile günümüz için biraz yetersiz. Neyse ki microSD kart ile bu alanı çoğaltmak mümkün.

Performans için GM 23 ile birebir şeyleri söyleyebiliriz, zira birebir işlemciyi kullanıyor. Tek fark; GM 23’te sanal RAM 4GB artırılabiliyorken GM 23 SE’de 2GB artırılabiliyor. Fiyat/performans olarak baktığımızda SE burada daha avantajlı. Günlük kullanım için evet, çok kâfi bir performans. Youtube, Netflix yahut Amazon Prime üzere uygulamaları denediğimizde sayfalar ortası geçişlerde yahut izleme sırasında rastgele bir takılma yaşamadık. PUBG testimizde ise düşük ayarlarda üst üste üç 4 oyun oynadık ve her şey problemsizdi. Oyunları yüksek grafiklerde çalıştırmak için pek kâfi performansa sahip değil. Esasen telefon güçlü performans isteyen oyunculara yahut profesyonellere değil, günlük iş takibi yapmanıza, toplumsal medyada gezinmenize ve görüntü içerikler izlemenize yönelik tasarlanmış.

Bunu da 5000mAh batarya kapasitesiyle sağladığı uzun pil ömrüyle bize kanıtlıyor. Ağır kullanımlarınızda bile uzun mühlet “düşük pil” ikazıyla karşılaşmıyorsunuz. İşin makûs yanı bu devasa bataryayı 7.5W bir adaptörle şarj etmek zorundasınız. 0’dan 100’e ulaşması yaklaşık 3-4 saatinizi alıyor. Bu fiyata bu türlü bir bataryaya sahip olmanın dezavantajı da burada karşımıza çıkıyor.

Son olarak, GM 23 SE’de hem parmak izi okuyucu hem de yüz tanıma özellikleri mevcut. Sensör parmağınızı son derece süratli bir formda algılayıp ekranı açıyor. Yüz kilidi ise güzel ışık ortamında birebir halde süratli çalışıyor, ancak monitörün karşısı üzere daha düşük ışıkta denediğimizde algılamayı başaramadığını söyleyelim.

General Mobile GM 23 SE Kameralar

Gelelim kameralara. Baştan söyleyelim, beklentilerinizi çok yüksek tutmayın. Lakin ortaya fiyatına nazaran bizi hayli tatmin eden sonuçlar çıkardı. Bunlara geçmeden evvel çabucak kamera özelliklerinden bahsedelim. Art tarafta 8MP çözünürlüklü bir ana kamera ve buna eşlik eden VGA sensör bulunuyor. Ön taraf ise 5MP bir kameraya mesken sahipliği yapıyor.

Ana kamera, 32 MP Üstün Piksel, Portre, Gece ve Pro üzere farklı modlara sahip. General Mobile sunduğu 32MP Harika Piksel Modu’yla, fotoğraflarda daha fazla detay ve renk tonu yakalıyor. Pekala, bunu nasıl yapıyor derseniz; modun sağladığı piksel gruplama teknolojisi sayesinde, pikselleri çoğaltarak başarıyor. Böylelikle daha ayrıntılı fotoğraflar elde etmek mümkün. Elbette bu modda çektiğiniz fotoğrafların boyutu daha yüksek oluyor. Bu yüzden, bir mühlet sonra microSD karta gereksinim duyabilirsiniz.

Çektiğimiz fotoğraflarda ana kamera kâfi ışık şartlarında beklentilerimizi karşıladı. Geceleri ise imajlarda ne kadar kumlanma oluşsa da pek net. Gece moduna geçip denediğimizde karanlık bölgeleri aşikâr düzeyde aydınlatmayı başardı lakin ayrıntılar biraz daha azaldı. Bu ortada Gece modu yalnızca art kamerada bulunuyor. Portre modunda hem ön kamera hem de art kamera art plan ayrımını düzgün bir biçimde yaparak bulanıklığı ayarlıyor.

Ben bu işten güzel anlarım, kendi ayarlarımı kendim yapmak istiyorum diyenler içinse telefondaki Pro Modu size gerekli parametreleri sunuyor. ISO, enstantane suratı, beyaz istikrarı ve diyafram üzere ayarları manuel olarak değiştirerek daha güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Son olarak, hem ön hem de art kamerada Full HD çözünürlükte görüntüler çekilebiliyor. Ayrıyeten kamera ayarlarında titreşim tedbire özelliği de var. Sallantıları tam olarak kesmese de muhakkak bir ölçü yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç

Genel olarak toparlarsak, GM 23 SE nitekim de bir fiyat/performans eseri ve fiyatıyla dikkatleri üzerine topluyor. Gün içinde iş takibinizi yapabilir, toplumsal medyada gezinebilir ve dizi/film izleyebilirsiniz. Ortada bir de oyun oynarım diyorsanız her şey tamam. Üstelik bunları 5000mAh kapasiteli bir batarya ile şarj sıkıntısını düşünmeden yapıyorsunuz. Tasarım açısından aman aman bir istikameti olmasa da beğenilen bir imgeye sahip. Kameralar da kâfi seviyede. Performans tarafında da ana model ile birebir işlemciyi kullandığından hiçbir fark yok diyebiliriz.

Kısacası GM 23 SE, giriş segmenti için bizden geçer not almayı başardı. İncelemenin başında da belirttiğimiz üzere, fiyatı şu an 3799 TL. Taban fiyatla çalışan herkesin rahatlıkla alabileceği bir telefon. Bugünlerde bütçenizi zorlamayacak bir telefon arıyorsanız GM 23 SE’yi değerlendirebilirsiniz. Biraz daha bütçe ayırabilirim diyorsanız, GM 23 incelemememize de göz atıp kararı kendiniz verebilirsiniz.