General Mobile GM 23 İnceleme

Doların tekrar yükselişe geçtiği bu günlerde uygun fiyatlı bir telefon bulmak gitgide zorlaşıyor. Bir vakitler “2000 TL altı en düzgün akıllı telefonlar” üzere listeler oluştururken, bu fiyat artık 5000’lere çıkmış durumda. Bu noktada ise imdadımıza General Mobile’ın GM 23 modeli yetişiyor.

General Mobile GM 23, 90 Hz’lik ekran yenileme suratı ve 50 megapiksellik kamerasıyla kendini öne çıkarmayı başarıyor ve 4 bin 700 TL fiyatıyla, 5 bin TL altı akıllı telefon kategorisinde en tezli modellerden biri oluyor. Bu ortada daha uygun fiyatlı modeli GM 23 SE de var. Onun incelemesini de yakında sizlerle paylaşacağız.

General Mobile GM 23 Tasarımı Nasıl?

Tasarım kısmından başlarsak, elimizde Derin Mavi renki modeliyle bulunan GM 23, bu renk ile kategorisi için epey klas ve hoş görünen bir telefon olmuş. Bunun dışında Simsiyah ve Kutup Beyazı olmak üzere 2 renk seçeneği daha var. Fakat bize sorarsanız en hoş seçenek Derin Mavi renkli olanı, lakin doğal ki tercih sizin.

Arka tarafa baktığımızda mat bir yüzey görüyoruz. Bu yüzey cam gereçten yapılmış ve dokunulduğunda ipeksi bir hissiyat veriyor. Bunları, giriş düzeyi telefonlarda görmeye alışık olmadığımızı söylemek lazım. Yan çerçeveler ve kamera bloğunda ise parlak bir yüzey tercih edilmiş. Bu kısımlar mat yüzeyle birleştiğinde epeyce şık bir tasarım ortaya çıkmış.

Telefonun etrafına baktığımızda, sol tarafta SIM ve microSD kart tepsisi yer alıyor. Sağ tarafta ise ses tuşları ve parmak izinin entegre olduğu güç tuşu bulunuyor. Telefonun altını çevirdiğimizde USB-C girişi, 3.5mm kulaklık jakı ve hoparlör ızgarası görüyoruz. Hoparlör mono, ama sınıfına uygun ölçüde tatmin edici bir ses sağladığını söyleyebiliriz.

General Mobile GM 23 Ekran Özellikleri Neler?

Ön tarafta bizi damla çentikli bir ekran karşılıyor. Bu çentikli ekran, 6.52 inç büyüklüğünde ve 720×1600 piksel çözünürlüğünde IPS LCD bir panele sahip. Asıl dikkat çeken kısım ise 90 Hz tazeleme hızı sağlaması. Oyunlarda, animasyonlarda ve arayüzdeki geçişlerde bu farkı çok rahat hissedebiliyorsunuz. Toplumsal medyada gezinirken bile bu akıcılık, sizi daha kaliteli bir ekrana baktığınıza ikna ediyor.

Daha yüksek tazeleme suratı, ekranın daha fazla güç tüketmesine neden olduğundan, şarjınızın daha uzun müddet gitmesini istemeniz durumunda ayarlardan 60 Hz’e düşürme opsiyonunuz var. Bu durumda akıcı bir ekran tecrübesinden vazgeçmeniz gerekiyor. O nedenle 90Hz kullanmak daha düzgün bir seçim olacaktır, kaldı ki aslında bir sefer 90Hz kullandıktan sonra, 60Hz’e dönmek istemeyeceksiniz.

General Mobile GM 23 Özellikleri ve Performansı

GM 23, Android 12 ile birlikte geliyor. Arayüz saf Android’e çok yakın olduğundan, biraz aşinalığınız varsa adaptasyon konusunda sorun yaşamazsınız. Telefon, MediaTek’in 8 çekirdekli Helio G37 işlemcisiyle donatılmış ve artırılabilir RAM seçeneğiyle 4 + 4 GB olmak üzere toplamda 8 GB olarak kullanım imkanı sağlıyor. Bu sanal RAM seçeneği son vakitlerde sıkça kullanılmaya başlandı, giriş düzeyi bu telefonda yer alması da performansa katkı sağlaması açısından hayli değerli. Telefon, depolama tarafında da epeyce kâfi bir hafızaya sahip. 128 GB bir alan bulunsa da bana yetmez dediğiniz durumlarda 256 GB’a kadar microSD kart takabiliyorsunuz.

GM 23, performans olarak günlük kullanım için kâfi, ancak çok güçlü bir oyun performansı beklememek lazım. Ekranın 90 Hz tazeleme suratına sahip olması ise oyun tecrübesini destekleyen bir etken. Kullandığımız mühlet boyunca, internette gezinirken, dizi-film izlerken yahut toplumsal medya uygulamalarında hiçbir sorun yaşamadık. Oyunlarda telefonun bir ölçü ısındığını fark ediyorsunuz ama bu sıkıntı edecek düzeyde değil.

Giriş düzeyi bir telefonda pek fazla görmediğimiz bir başka özellikse bataryaya ait. GM 23’te 5000 mAh kapasitesinde batarya yer alıyor. Böylelikle telefonum kapanacak derdiniz ortadan kalkıyor; 2 güne kadar pil performansı üretebiliyor. Şarj için de kutudan çıkan 15W gücünde güç adaptörünü kullanıyorsunuz. Bu adaptörle şarj mühleti biraz uzun olsa da tam dolumdan sonra gün içinde kolay kolay tekrar fişe takmanız gerekmiyor.

General Mobile GM 23 Kameralar

General Mobile, GM 23’te ana kamera olarak f/1.8 diyafram açıklığında 50 megapiksel bir kamera sensörü kullanmış. 50 megapiksellik kamerada, 4’ü 1 ortada piksel gruplama teknolojisi kullanılarak düşük ışık şartlarında renk doğruluğu ve yüksek kaliteli kareler sağlanması hedeflenmiş. Genel olarak fotoğraf kalitesine baktığımızda, tatmin edici sonuçlara ulaştık.

Ana kamera, gün ışığında çektiğimiz fotoğraflardan geçer not alıyor. Gece çekimlerinde ise fiyatına nazaran kâfi performans sağlıyor. GM 23’te geniş açılı bir kamera ise bulunmuyor. Lakin derinlik kamerası sayesinde portre fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Portre modunda, art planla ayrımı segmentine nazaran kâfi seviyede başarıyor.

Kamerayı açtığınızda varsayılan olarak 50 megapiksel seçili oluyor. Daha ayrıntılı fotoğraflar çekmek için uygun olsa da fotoğrafların boyutu çok büyük olduğundan, öteki çözünürlük boyutlarını tercih edebilirsiniz. 12 megapiksel olarak çektiğimiz fotoğraflarda da imgeler çok net gözüküyor.

8 Megapiksellik ön kamera da gün ışığında uygun sonuçlar çıkarıyor. Renkler canlı ve net gözüküyor. Ne yazık ki birebir performansı gece modu olmadığı için düşük ışıkta alamıyorsunuz.

Video tarafında ise 1080p görüntü çekimi destekleniyor. Ekstra olarak titreşim tedbire özelliğine yer verilmiş ve bu özellik hareketli anlarda sallantıları bir ölçü giderebiliyor. Ayrıyeten görüntü noktasında ağır ve süratli çekim görüntü kaydı almanıza da imkan sağlıyor.

Sonuç

Sonuç olarak baktığımızda General Mobile GM 23’ün şu an giriş düzeyinde telefon arayanlar için 5000 TL bandında alınabilecek en uygun telefonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. 90 Hz akıcı ekranı, yüksek çözünürlüklü ve uygun ışıkta kaliteli fotoğraflar çeken kamerası, 5000 mAh pahasında uzun kullanım ömrü sağlayan bataryası ve şık dizaynıyla segmentine nazaran sizi memnun edecek bir telefon olmuş.

Güncel fiyatına baktığımızda, resmi sitesinde 5.199 TL olarak karşımıza çıkıyor. Lakin, farklı e-ticaret yahut teknoloji mağazalarından 4.700 TL’den başlayan fiyatlarla bulmanız mümkün. Bu ortada General Mobile’ın kendi sitesinden satın alırsanız, “GM Daima Yeni” paketini belirli bir fiyat ödeyerek alabilir ve telefonu aldığınız fiyat kadar bir indirimle, 2 yıl içinde yeni bir model ile değiştirebilirsiniz; bunu da söylemiş olalım.