Geç de olsa en sonunda oldu: Telegram da artık kendi Hikayeler’ini sunacak

En sonunda Telegram da Öyküler özelliğine sahip toplumsal medya ve anlık iletileşme uygulamaları listesine katılıyor. Bu format, birinci olarak 2013 yılında Snapchat tarafından sunulmuş olsa da, muazzam popülaritesi nedeniyle süratli bir halde öbür uygulamalar tarafından benimsendi. Hikayeler, kullanıcıların son aktiflikleri hakkında çoklukla 24 saat sonra kaybolan güncellemeler yayınlamasına imkan tanıyor.

Telegram CEO’su Pavel Durov, kanalında Telegram Hikayeler’in Temmuz başında uygulamaya geçeceğini duyurdu ve özelliğin “son test aşamasında” olduğunu kelamlarına ekledi. Lakin Telegram Hikayeler’in başka uygulamalara misal bir tecrübe sunmanın yanı sıra şirketin yapacağı kendi değişikliklerine sahip olması bekleniyor.

Neden bu kadar geç kaldı?

Durov’a nazaran, başlangıçta özellik zati her yerde olduğu için Hikayeler’i kullanıma sunmaktan yana değillerdi. Lakin, Telegram’ın aldığı tüm özellik isteklerinin yarısından fazlasını Kıssalar oluşturduğu için en sonunda bu özelliği geliştirmeye karar verdiler.

Telegram Öyküler, kullanılmadığında kompakt kalması için tasarlanmış genişletilebilir bir kullanıcı arayüzü ile sohbet listesinin en üstünde yer alacak. Bir kıssanın müddetinin 6, 12, 24 yahut 48 saat içinde dolması seçilebilecek ve öyküleri profil sayfanızda da kalıcı olarak görüntüleme seçeneğine sahip olacaksınız.

Hikaye yayınlarken telefonunuzun ön ve art kameralarını birebir anda kullanarak görüntü kaydedebilecek, altyazı ekleyebilecek, emoji ekleyebilecek ve şahısları etiketleyebileceksiniz. Kapalılık tarafında ise Telegram, öykülerinizin herkes tarafından mı, sadece bireyleriniz tarafından mı, seçilen birkaç kişi tarafından mı yoksa kimi yakın arkadaşlar tarafından mı görüntüleneceğini seçme imkanını sunacak.

Hikayeler formatı Instagram, Facebook, WhatsApp, Messenger ve Tiktok üzere pek çok toplumsal medya uygulaması tarafından zati kullanılıyor. Lakin akışa ayak uydurmaya çalışan YouTube ve LinkedIn’de bu özellik pek başarılı olamadı. Twitter da Fleets isimli kendi kıssa versiyonunu başlattı, lakin dokuz ay sonra sonlandırdı. Bakalım Kıssalar, Telegram kullanıcıları tarafından ne kadar beğenilecek?