Galaxy S22’nizde garip ekran problemleriyle mı karşılaşıyorsunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz

Bazı beşerler Galaxy S22 Ultra ekranlarıyla ilgili önemli bir sorun yaşıyor. Şikayetlere nazaran, telefonun ekranının makul bir kısmı kalıcı ya da kısmen kalıcı olarak beyaza dönüyor. Ne yazık ki bu sorun birkaç öbür sorunu da beraberinde getiriyor.

Bu sıkıntıdan etkilenen birçok telefonda ekranın sağ tarafında yeşil çizgiler de görünüyor. Bu problemlerden rastgele birinden mustarip olan ekran panelleri de titriyor üzere görünüyor. Bu üç sorun, insanların Galaxy S22 Ultra’larını olağan biçimde kullanmalarını zorlaştırıyor.

İlginç bir formda, ekranın yenileme suratı 60Hz’e düşürüldüğünde ise tüm bu sıkıntılar ortadan kalkıyor. Lakin, yenileme suratı 120Hz’e geri döndürüldükten çabucak sonra problemler tekrar başlıyor.

Bazıları bu sorunu One UI 5.1 güncellemesini yükledikten sonra fark etti. Öbürleri ise sorunun Haziran 2023 güvenlik yamasını yükledikten sonra ortaya çıktığını sav ediyor. Bu problemlerle karşılaşan her kullanıcı Galaxy S22 Ultra’larını düşürmediklerini yahut telefonun ekranının rastgele bir biçimde fizikî olarak hasar görmediğini sav ettiğinden, bu meseleler ekrandaki fizikî hasarla ilgili görünmüyor. Toplumsal medyada paylaştıkları imgeler de aygıtlarının fizikî olarak hasar görmediğini gösteriyor.

Samsung, garanti kapsamı dışındaki Galaxy S22’leri fiyatsız olarak onarmayı reddediyor

Bu kullanıcılar Samsung ile bağlantıya geçtiklerinde, kendilerinden yetkili bir servis merkezini ziyaret etmeleri istendi. Çeşitli raporlara nazaran Samsung, garanti kapsamındaki telefonların ekranlarını fiyatsız olarak değiştirdi. Fakat çabucak her durumda şirket, garanti müddeti dışında kalan aygıtların ekranını fiyatsız olarak onarmayı/değiştirmeyi reddetti. Servis merkezlerinin, garanti kapsamı dışındaki telefonlara sahip şahıslardan ekran değişimi için 250 dolardan fazla olan tam fiyatı ödemelerini istediği bildirildi.

Birçok kişinin Galaxy S22 Ultra’larında birebir meseleleri yaşadığı düşünüldüğünde, bu yaygın bir sorun üzere görünüyor. Daha da kıymetlisi, bu bir üretim ya da kalite denetim yanılgısı üzere görünüyor. Bu üzere durumlarda Samsung’un ülkü olarak etkilenen tüm aygıtları geri çağırması ve telefonlar garanti kapsamı dışında olsa bile ekranları fiyatsız olarak değiştirmesi gerekir. Bu problemler aygıtın yanlış kullanımından kaynaklanmıyor üzere göründüğünden, Samsung tüm sorumluluğu üstlenmeli ve müşterilerine yardımcı olmalı.

Çoğu insan, akıllı telefonların donanım sıkıntıları ortaya çıkmadan evvel en az iki ila üç yıl dayanmasını bekler. Galaxy S22 Ultra üst seviye bir amiral gemisi akıllı telefon ve beşerler bu çeşit aygıtların daha da uzun müddet dayanmasını bekliyor. Bu telefonlar bu kadar kısa müddette sorun çıkardığında, kullanıcıların ağzında makus bir tat bırakıyor ve onları markadan büsbütün uzaklaştırıyor. Apple aygıtlarında da tasarım ve üretim yanlışları vardı ve Apple da bu aygıtların fiyatsız olarak onarılmasını reddetti. Umarız Samsung da tıpkı yola başvurmaz.