Futbol Döneminin Bitmesiyle Suratını Alamayanlar Soluğu Football Manager’da Alıyor! İşte Football Manager 2023 İncelemesi

1992’de Championship Manager oyunu ile başlayan serüven, 2005 yılında yerini Football Manager’a bırakarak günümüze kadar geldi. 2000’li yılların başında Championship Manager’da az vakit geçirmemiş, derslere az uykusuz girmemiştim. O vakitten bu yana her FM oyununa imtina ile yaklaşırım, Football Manager 2023’te de durum farklı olmadı; çünkü bu oyunda, takıma dahil edilmek üzere bekleyen genç yeteneklerle dolu kocaman bir dünya var. Şayet lokal grupları alıp Şampiyonlar Ligi’ne taşımayı seviyorsanız, daha âlâ bir seri düşünemiyorum.

FM2023’e bulaşmadan evvel hakikaten ayırabileceğiniz önemli bir vaktinizin olup olmadığını kendinize sormanız lazım. Çünkü farkında olmadan bir anda oyunda 15 yılı devirirken bulabiliyorsunuz kendinizi. Geniş bir araştırmacı ordusu oyuncu veritabanını gerçekçi bir biçimde işlerken, bir grubun her şeyi olabiliyorsunuz. O denli ki, ekibin baş antranörü olmakla kalmıyor; finans müdürü, futbol direktörü, insan kaynakları departmanı ve medya münasebetleri konusunda sorumlu oluyorsunuz. Elbette bunları bir halde optimize edebiliyorsunuz. Lakin bu seriye birinci sefer başlayacaksanız ince eleyip sık dokunayacağınız bir sürece kendinizi hazırlayın derim.

Bir antrenörün en kıymetli misyonu, çıktığı maçları kazanması elbette lakin bu sonuca ulaşmak için yapmanız gereken çok şey var. Maç günü planlaması ve oyun içi taktiklerin yanı sıra çok sayıda günlük idareye el atmanız gerek. İdman, rakip tahlili, kişisel oyuncu talepleriyle ilgilenme, basınla alakalar, transferler ve çok daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Elbette bu süreçte size yardımcı olan gerekli işçi takviyesi var. Lakin siz de benim üzere biraz pimpirikli biriyseniz, bir gözünüz de çalışanın üzerinde oluyor.

FM2023’te taktiksel olarak yeni savunma sistemleri blokları ve biçimi düzgünleştirilmiş. Bilhassa benim de tercih ettiğim 5 savunmacı kanat-bek şekliyle oynarken; ofsayt tuzakları, agresif geçiş oyunu ve orta alanda savunma genişliği üzere seçenekler göz dolduruyor. Oyundaki en büyük yeniliklerden biri de takım planlayıcısı olmuş. Geniş bir takım planlayıcınız var ve bu daha fazla denetim ile ekran başında geçirilecek daha uzun vakitler demek. Kadro planlama, deneyim tablosunu inceleme, temsilcilerle görüşme, oyuncu alımı toplantıları düzenleme üzere pek çok adım elinizin altında. Mesela takım dizilimini değiştirmeyi düşünüyorsanız, varolan dizilişte ne kadar donanımlı olduğunuzu ve geçeceğiniz dizilişte hangi mevkiler için transfer piyasasına girmeniz gerektiğini görebiliyorsunuz. Oyuncu alım kararlarında ve halihazırda ekibinizde olan oyuncuların menajerleriyle görüşmelerde de hoş güncellemelere gidilmiş.

Eklenen başarılı gelişmelerden biri de Dinamik Menajer Vakit Çizelgesi. Bu çizelge, bilhassa alt liglerden ekipleri sırtlamayı sevenler için hoş bir özet oluşturuyor. Mesleğinizin muvaffakiyetlerini ve dönüm noktalarını anlık olarak ayrıntılı halde bu çizelgede görebiliyorsunuz.

Halihazırda sürdürdüğünüz futbol seyahati artık daha uzun. Çünkü FM2023’ın resmi UEFA lisansı ile Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi oyunda yer alıyor. Ha, FM severleri en çok sevindirecek haberlerden biri de Juventus’un geri dönüşü: Artık Zebre değil, Juventus. Juventus, FM2023’te kendi ismiyle oynanabiliyor. Konami, Juventus’un eFootball ile lisans muahedesinin sona erdiğini ve bu durumun Juventus’un FM oyununa geri dönmesinin önünü açabileceğini duyurmuştu, o denli de oldu.

Oyunda daha pek çok yenilik mevcut. Yeni taraftar inanç sistemi getirilmiş. Bazen kazansanız da taraftarı şad edemiyorsunuz, onların da gönlünü beğenilen tutmanız gerekiyor; bu oyunun ve futbolun hoş yanlarından bir başkası. Yapay zekada ve oyunun grafiklerinde de serinin evvelki oyununa nazaran gelişme var, ancak görsel kalite hala beklediğimiz düzeyde değil.

Sonuç

Vallahi dönüp dolaşıp birebir yere geliyoruz; bu oyun için hakikaten önemli bir vakit ayırmanız gerek. Fakat bu, futbol tutkunları için olduğu üzere parasının karşılığını geniş bir içerikle almak isteyenlerin kesinlilek güzeline gidecek bir şey. Seriyi seviyorsanız gözünüz kapalı alın derim. Fiyatı ise 499 TL.

KÜNYE

Tür: Spor
Platformlar: PlayStation 5, PC, Xbox Series X/S/One
Dağıtımcı: Sony Interactive Entertainment
Geliştirici: Sports Interactive
Web: https://store.playstation.com/tr-tr/concept/10004729