Facebook’tan kıymetli “reklam” adımı! Herşey değişebilir!

Bu, kullanıcılar için direkt bir indirme seçeneği sunacak fakat şirketin bu yıl pilot lansmanı için Android geliştiricileriyle birlikte çalıştığı bildirildiğinden, bu özellik büyük olasılıkla sırf Android’de kullanıma sunulacak.

Android kullanıcıları, tarayıcıları aracılığıyla indirdikleri APK’ları ve yan uygulamalarını aslında yükleyebiliyor. Lakin, bu uygulamalar yeniden de Google’ın faturalandırma sistemini kullanıyor. Meta’nın alternatif uygulama indirme usulü, kelamda hem Apple’ın App Store’undan hem de Google Play’den büsbütün bağımsız. 2024’te yürürlüğe girecek olan Dijital Piyasalar Yasası (DMA) isimli yeni bir yasa nedeniyle AB’de bu türlü bir özelliğin getirilmesi mümkün olacak. DMA’nın kuralları uyarınca, tüketiciler rakip uygulamalardan uygulama indirebilecek.

Facebook’tan değerli “reklam” adımı! Herşey değişebilir!

Avrupa Komitesi, “Bir mağaza, öteki kaynaklardan gelen uygulamaların yüklenmesini engellemek üzere haksız uygulamalara giriştiğinde, tüketicilerin daha fazla ödeme yapması yahut alternatif hizmetlerin getirmiş olabileceği yararlardan fiilen yoksun kalması beklenen.” açıklamasında bulundu.

Meta’nın sözcüsü Tom Channick, şirketin Facebook reklamları aracılığıyla uygulama indirme özelliği getirme planını doğruladı. “Geliştiricilerin uygulamalarını dağıtmalarına yardımcı olmakla her vakit ilgilendik ve yeni seçenekler bu alanda daha fazla rekabet yaratacak” dedi. “Geliştiriciler, uygulamalarını isteyen şahıslara kolaylıkla ulaştırmak için daha fazla yolu hak ediyor.”

Meta’nın, geliştiricilerin kazançlarından kesinti yapmayacağı ve istedikleri faturalandırma sistemini kullanmalarına müsaade vereceği bildiriliyor. En azından şimdilik. Pilot test etabını geçerse ve hizmet geliştikçe bu durum da değişebilir.